Kolizja drogowa:
Kolizja to zdarzenie drogowe, w którym uczestniczą pojazdy, ale nie dochodzi do poważnych obrażeń ciała lub śmierci uczestników. zwykle skutkuje ono tylko uszkodzeniami materialnymi pojazdów. Za kolizję można uznać zdarzenie w ruchu lądowym, wynikłe z nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu – skutkiem, którego są straty materialne lub też jeden z uczestników doznał obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające poniżej 7 dni albo nie doznał obrażeń.
Regulacja kolizji znajduje się w art. 86 kodeksu wykroczeń. Zgodnie z tym przepisem:
§ 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
podlega karze grzywny.
§ 2. Kto dopuszcza się wykroczenia określonego w § 1, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.”
Konsekwencje prawne kolizji:
Sprawca kolizji może otrzymać mandat karny oraz punkty karne. Dodatkowo, strony mogą dochodzić odszkodowania za szkody materialne na podstawie ubezpieczenia OC sprawcy. Sprawa może trafić do Sądu. Najczęściej dzieje się tak, gdy trudno jest ustalić sprawcę kolizji, np.: w przypadku, gdy żaden z uczestników tego zdarzenia drogowego nie przyznaje się do winy.
Postępowanie w razie kolizji:
W przypadku kolizji zwykle nie ma potrzeby powiadamiania Policji, o ile obie strony zgadzają się co do okoliczności zdarzenia. Sporządzają one wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym, które jest podstawą do zgłoszenia szkody u ubezpieczyciela. jeżeli jednak uczestnicy kolizji nie dojdą do porozumienia, konieczne jest wezwanie Policji, która przeprowadzi stosowne czynności.
Wypadek drogowy:
Wypadek drogowy to zdarzenie na drodze, które skutkuje zniszczeniem mienia oraz śmiercią jednego z uczestników lub obrażeniami ciała powodującymi naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni. To, czy rozstrój zdrowia trwał dłużej czy krócej niż 7 dni określa biegły sądowy lekarz w opinii sądowo-lekarskiej. Jest to bardzo istotne, gdyż wpływa na kwestię kawalifikacji prawnej czynu. Przestępstwo wypadku komunikacyjnego zostało opisane w art. 177 Kodeksu karnego:
§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze więzienia do lat 3.
§ 2 o ile następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze więzienia od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. o ile pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.