Rozpoczął się 17. Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

13 godzin temu

17. Europejski Kongres Gospodarczy rozpoczął się w środę rano w Katowicach. Jak powiedział inicjator i organizator wydarzenia, prezes Grupy PTWP Wojciech Kuśpik, ma to być szerokie forum otwartej debaty o europejskiej gospodarce i przyszłości Europy.

„W niestabilnej rzeczywistości, w której przyszło nam działać, widzimy wyraźnie jak silna stała się potrzeba dialogu, rzeczowej wymiany opinii i bezpośrednich relacji. Z tej ważnej potrzeby, na którą konsekwentnie odpowiada kongres, wziął się za pewne tegoroczny rekord frekwencji, potwierdzający dobitnie status największego tego typu wydarzenia w Europie Centralnej” – powiedział Kuśpik podczas otwarcia wydarzenia.

Nawiązał do hasła tegorocznej edycji wydarzenia: „Razem dla bezpiecznej przyszłości”. Jak podkreślił, jest ono odbiciem wspólnotowego myślenia przyświecającego Kongresowi, a jednocześnie nawiązuje do polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Kuśpik zaznaczył, iż w całej agendzie tegorocznego kongresu są odwołania do bezpieczeństwa oraz do tego, od czego ono zależy i z czym bezpośrednio się wiąże: silnej konkurencyjnej gospodarki oraz zintegrowanej, zdecydowanej w swoich działaniach Europy.

„Przez trzy najbliższe dni będziemy rozmawiać o energii, o pewnych i stabilnych dostawach energii, o przemyśle i zlokalizowanej w Europie produkcji, też produkcji na rzecz bezpieczeństwa i obronności, o suwerenności technologicznej i o inwestycjach w nowe efektywne rozwiązania” – zapowiedział organizator wydarzenia.

Wskazał, iż hasło 17. edycji oznacza również powinność tworzenia przestrzeni spotkań i rozmowy różnych środowisk politycznych, samorządowców, ludzi nauki i mediów z biznesem.

„Dlatego w trakcie kongresu będziemy się upominać o tworzenie lepszych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości, o usuwanie regulacji hamujących gospodarczą wolność. Europejski z ducha i z nazwy kongres staje się też coraz bardziej globalny” – zauważył Kuśpik, witając zagranicznych gości kongresu.

Prezydent Katowic Marcin Krupa odniósł się do otoczenia geopolitycznego. „Trudno to jednoznacznie podsumować, ale to wskazuje na jedno, iż my nie potrzebujemy kogoś, kto nam będzie dyktował, kto nam będzie stawiał warunki. My potrzebujemy stołu i dialogu, usiąść do stołu, rozmawiać i wypracować takie rozwiązania, które będą dobre dla obydwu stron” – powiedział Krupa.

W oficjalnym otwarciu wydarzenia wzięli też udział marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak i wojewoda śląski Marek Wójcik.

Nieobecny przewodniczący rady kongresu Jerzy Buzek w liście do jego uczestników nawiązał do wyjątkowej sytuacji międzynarodowej ostatnich lat.

„Zapaść gospodarcza związana z Covid-19 i przerwanie łańcuchów dostaw, potem pełnoskalowa napaść Rosji na Ukrainę i nasz europejski kryzys energetyczny oraz czyhający niezmiennie kryzys migracyjny i demograficzny, a teraz niepewność wydawałoby się nadzwyczaj pewnych relacjach z amerykańskim sojusznikiem – wszystko to naruszyło podstawę naszej wiedzy i umiejętności gospodarczego posuwania się naprzód” – napisał Buzek.

Przypomniał, iż raporty Mario Draghiego (b. prezesa Europejskiego Banku Centralnego i b. premiera Włoch) i Enrico Letty (b. premiera Włoch) sygnalizują potrzeby radykalnych zmian w polityce gospodarczej Unii Europejskiej.

„Europa potrzebuje przełomowych rozwiązań. Nasz europejski kongres zawsze odpowiadał na dramatyczne wyzwania, dlatego jestem przekonany, iż tym razem także tak będzie” – podkreślił.

„Bezpieczeństwo Europy i to w siedmiu podstawowych wymiarach: militarnym, wewnętrznym, zewnętrznym, zdrowotnym, żywnościowym, cyfrowym, a zwłaszcza w gospodarczym i energetycznym – to najbardziej wymagające w historii naszych spotkań wyzwanie” – stwierdził przewodniczący rady kongresu.

„Obserwując najnowsze wydarzenia w światowej gospodarce i geopolityce, szokowe zmiany będą nam towarzyszyły w kolejnych latach i kolejnych dekadach. Jestem przekonany, iż kolejny raz nasz kongres wskaże najlepsze drogi rozwiązań dla problemów europejskich, krajowych i regionalnych” – podsumował Buzek.

Na inauguracji katowickiego kongresu mają wybrzmieć postulaty biznesu: deregulacja i więcej wolnego rynku, przystępne ceny energii oraz priorytety dla inwestycji, innowacji, technologii. Sesja inauguracyjna ma też dotyczyć mobilizacji przemysłu w Europie, wykorzystania europejskich technologii, europejskiej obronności i potencjału militarnego. Rozważane mają być reakcje Europy na nową sytuację w świecie i bariery w handlu, a także finansowanie inwestycji.

Główne nurty tematyczne EKG w 2025 r. to szeroko pojęte bezpieczeństwo, konkurencyjność europejskiej gospodarki, zielona transformacja, geopolityka i jej wpływ na biznes, inwestycje i rozwój, a także digitalizacja i nowe technologie – w kontekście polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Źródło: PAP

Foto: EEC Poland

Idź do oryginalnego materiału