Po miesiącach przygotowań rozpoczęła się budowa pierwszej morskiej farmy wiatrowej na polskich wodach Bałtyku. W ramach prac instalacyjnych na obszarze ok. 130 km2 zainstalowanych zostanie 78 monopali, na których umieszczone będą nowoczesne turbiny wiatrowe o mocy 15 MW każda. Pierwsze dwa fundamenty zostały już osadzone w dnie morskim.
Farma Baltic Power, realizowana przez Grupę ORLEN i Northland Power, będzie miała łączną moc 1,2 GW i zacznie produkcję energii w 2026 roku. Szacuje się, iż dostarczy prąd dla ponad 1,5 mln gospodarstw domowych, przyczyniając się do znacznego ograniczenia emisji CO2 o 2,8 mln ton rocznie.
Budowa farmy Baltic Power to skomplikowany proces logistyczny, w którym uczestniczy 11 statków oraz setki specjalistów. Monopale, mające do 100 metrów długości i ważące do 1700 ton, są osadzane dzięki specjalistycznego dźwigu instalacyjnego. Proces ten odbywa się na głębokości 40 metrów pod powierzchnią morza.
Projekt przewiduje maksymalne wykorzystanie lokalnych dostawców na każdym etapie budowy. najważniejsze komponenty, takie jak gondole turbin, kable, konstrukcje stalowe oraz elementy fundamentów, powstają w zakładach produkcyjnych w Szczecinie, Bydgoszczy, Trójmieście, Żarach i Niemodlinie. Polska branża stoczniowa odgrywa kluczową rolę w realizacji tej inwestycji.
– Nasza nowa strategia to konkrety i działania. Widać to na przykładzie pierwszej polskiej farmy wiatrowej na morzu. Po kilku miesiącach bardzo intensywnych prac z satysfakcją ogłaszamy, iż pierwsze fundamenty farmy Baltic Power zostały zainstalowane. Rok 2025 będzie przełomowy dla tego projektu. Setki naszych pracowników będzie prowadziło największe w historii prace instalacyjne na morzu, by już w 2026 roku po raz pierwszy energia z Bałtyku popłynęła do odbiorców. To czyste, stabilne i bezpieczne źródło energii, która będzie napędzała polską gospodarkę. To polskie firmy, które będą rozwijały się razem z naszym projektem. To energia jutra, która zaczęła się dziś – mówi Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN.
Morskie stacje elektroenergetyczne
Istotnym elementem farmy Baltic Power będą morskie stacje elektroenergetyczne, odpowiedzialne za odbiór energii wytworzonej przez turbiny i przesyłanie jej na ląd. Stalowe konstrukcje stacji, wyprodukowane w stoczniach w Gdyni i Gdańsku, wypłynęły już do Aalborga w Danii, gdzie zostaną wyposażone w niezbędny sprzęt, w tym transformatory i systemy sterowania. Jesienią wrócą na Bałtyk i zostaną zainstalowane na wysokości gminy Choczewo, 23 km od linii brzegowej.
Transformacja energetyczna Polski
Farma Baltic Power to element strategii Grupy ORLEN, która przewiduje budowę czterech morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 4 GW. Wraz z lądowymi źródłami odnawialnymi, wielkoskalowymi magazynami energii i planowanymi małymi reaktorami jądrowymi, projekty te będą fundamentem polskiej transformacji energetycznej.
– Instalacja pierwszych fundamentów farmy wiatrowej Baltic Power to istotny moment w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jesteśmy dumni z naszej współpracy z Grupą ORLEN przy tym pionierskim projekcie. Jako partnerzy przy budowie pierwszej polskiej farmy wiatrowej na morzu, cieszymy się, iż możemy wnieść do tego projektu nasze globalne doświadczenie w realizacji tego typu przedsięwzięć. To osiągnięcie nie tylko potwierdza nasz wspólny postęp, ale także wzmacnia naszą determinację. Bezpieczeństwo pozostaje naszym najwyższym priorytetem na każdym etapie, co pozwala nam utrzymywać najwyższe standardy we wszystkich aspektach projektu. Dzisiejszy kamień milowy jest świadectwem silnego partnerstwa pomiędzy Northland a Grupą ORLEN i dodatkowo umacnia nasze wspólne zaangażowanie w przyszłość energetyczną Polski – mówi Christine Healy, President and CEO of Northland Power Inc.
Baltic Power, jako pierwsza operująca na Bałtyku polska morska farma wiatrowa, pozwoli pokryć ok. 3 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, przyczyniając się do rozwoju sektora OZE w Polsce. Budowa farmy oraz jej przyszła eksploatacja otwierają nowe możliwości dla krajowego przemysłu, wspierając rozwój technologii i tworzenie miejsc pracy w sektorze zielonej energii.
zdjęcie: Orlen