Wkrótce zapadną decyzje w sprawie pozyskania przez Polskę od dwóch do czterech okrętów podwodnych – mówił w poniedziałek w Studiu PAP doradca szefa MON gen. Mieczysław Bieniek. Dodał, iż „na stole” jest zakup lub leasing jednostek.
27 grudnia członek zarządu PGZ SA Jan Grabowski oraz szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel podpisali umowę na zbudowanie do 2029 r. dla Marynarki Wojennej okrętu „Ratownik”, który ma służyć m.in. zapewnianiu bezpieczeństwa marynarzom na okrętach podwodnych i nawodnych. Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, iż budowa okrętu ratowniczego jest ściśle powiązana z programem „Orka”, w ramach którego MW ma otrzymać nowe okręty podwodne.
Gen. Bieniek, zapytany w poniedziałek w Studiu PAP o realizację programu „Orka”, powiedział, iż „sytuacja dojrzewa do rozwiązania i decyzje niedługo zapadną”. Dodał, iż resortowi obrony zależy, aby wykonanie decyzji było „w miarę szybkie”, czy to w formie leasingu, czy zakupu, czy „produkcji w innych stoczniach”, bo – jak zaznaczył – Polska nie ma i nigdy nie miała zdolności produkcji okrętów podwodnych.
„Natomiast jeżeli chodzi o opcje użytkowania, zakupu czy leasingu, one są na stole i będą na pewno niedługo rozpatrzone (…) Nie jestem specjalistą od Marynarki Wojennej, ale w rozmowie z moimi kolegami admirałami oceniamy, iż przynajmniej dwa do trzech, czterech okrętów powinniśmy mieć” – powiedział.
Gen. Bieniek podkreślił, iż ostateczny wybór oferty zależeć będzie od „ceny, logistyki, możliwości eksploatacyjnych” oraz perspektywy zapewnienia pełnej kompatybilności i interoperacyjności z sojuszniczymi systemami działającymi w akwenie Morza Bałtyckiego.
Zakup nowych okrętów podwodnych od lat przewidywały kolejne odsłony Planu Modernizacji Technicznej. Program Orka był jednym z priorytetów PMT na lata 2013-2022, został też zapisany w kolejnych planach – na lata 2017-2026 i 2021-2035.
Obecnie Siły Zbrojne RP mają na wyposażeniu jeden okręt podwodny – ORP Orzeł, który powstał w ZSRR i wszedł do służby w Wojsku Polskim w połowie lat 80. Ponadto, od 2002 roku Marynarka Wojenna wykorzystywała również pozyskane od Norwegii małe okręty podwodne typu Kobben – łącznie cztery sztuki, spośród których dwa ostatnie zostały wycofane ze służby w 2021 roku.
Pod koniec listopada szef MON mówił, iż resort obrony uczyni wszystko, by w 2025 r. podpisać kontrakt na okręty podwodne w ramach programu „Orka. Kosiniak-Kamysz powiedział wówczas, iż są oferty ze Szwecji i Niemiec – zarówno indywidualnie, jak i w połączeniu z Norwegią, Francji, Hiszpanii, a także Korei Płd. Zapowiedział wtedy, iż resort obrony w najbliższych tygodniach i miesiącach będzie intensywnie pracował nad wyłonieniem partnera, z którym w przyszłym roku miałyby zostać podpisane kontrakty.
źródło: PAP . fot: ilustracyjne, Marynarka Wojenna Korei Południowej