Bałtyk staje się bezpieczniejszy. Usunięto pozostałości po II wojnie światowej

gospodarkamorska.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


Zgodnie z planem nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża dokonali 13 listopada br. neutralizacji niebezpiecznych pozostałości z czasów II wojny światowej, które zalegały w Zatoce Gdańskiej. Dzięki temu zarówno żegluga, jak i prace budowlane w związku z budową infrastruktury energetycznej mają pozostawać niezagrożone.

Dzień wcześniej służby prasowe polskiej Marynarki Wojennej poinformowały, iż na krajowych wodach Morza Bałtyckiego dojdzie do akcji neutralizacji znalezionych obiektów niebezpiecznych. Były to pociski artyleryjskie kal. 210 mm zawierające w sobie ponad 500 kg materiałów wybuchowych. Łączne były ich 32 sztuki. Zostały odkryte podczas prowadzonych prac budowlanych, a ich usunięcie było niezbędne do kontynuowania prac na obszarze planowanej budowy pływającego terminalu przeładunkowego gazu LNG oraz dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie.

Ze względów bezpieczeństwa na odcinku linii brzegowej od Gdańsk Stogi do Plaży Sobieszowskiej obowiązywał zakaz przebywania w wodzie. Służby biorące udział w zabezpieczeniu operacji zaapelowały również o zastosowanie się do obostrzeń. Do mieszkańców Trójmiasta rozesłano także alerty RCB.


Specjaliści wchodzący w skład Grupy Nurków-Minerów zabezpieczyli znajdujące się pod wodą pociski, przygotowując je do bezpiecznej neutralizacji. W jej trakcie, w wyniku wypalenia ładunku wybuchowego, doszło do detonacji. Następnie obszar działań został sprawdzony pod kątem bezpieczeństwa.

Specjaliści marynarki wojennej regularnie przypominają, iż w razie znalezienia potencjalnego przedmiotu niebezpiecznego należy powiadomić natychmiast Policję, Straż Pożarną lub Straż Miejską i w miarę możliwości zabezpieczyć znalezisko do czasu przejęcia go przez odpowiednie służby. Znalezionego obiektu nie wolno dotykać, przenosić, czy też próbować rozbrajać na własną rękę. Bezpieczeństwo jest priorytetem, a przestrzeganie wytycznych najważniejsze dla sukcesu przedsięwzięcia.

Cała Polska jest podzielona na dwa rejony odpowiedzialności Grup Nurków Minerów w zakresie wsparcia patroli lądowych w podejmowaniu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych na wodach śródlądowych oraz na morzu. 8. FOW w swoich strukturach posiada dwie Grupy Nurków Minerów przeznaczone do realizacji tego typu zadań. Pierwsza wchodzi w skład 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia, natomiast druga stacjonuje w Gdyni w 13. Dywizjonie Trałowców. Ich członkowie regularnie są wzywani do usuwania i neutralizowania niebezpiecznych obiektów znajdowanych w zbiornikach wodnych na terenie kraju.


Idź do oryginalnego materiału