Kolejne suwnice nabrzeżowe, jakie dostarczone zostały do Baltic Hubu, są już rozładowane i stoją na lądzie.
W Gdańsku trwa rozładunek suwnic STS (ship-to-shore) na nowe nabrzeże T3 w terminalu Baltic Hub. Statek do transportu ładunków ciężkich i ponadgabarytowych Zhen Hua 36 z czterema tego typu maszynami dobił do nabrzeża w niedzielę 3 listopada. Od tego czasu realizowane są prace nad wyładowaniem ich bezpośrednio na nabrzeże. Choć operacji nie ułatwiają warunki pogodowe, to suwnice systematycznie zjeżdżają na ląd. Rozładunek trwa już łącznie trzy dni, ale nie ma w tym nic nadzwyczajnego – wedle wcześniejszych zapowiedzi cała procedura może potrwać choćby kilkanaście dni. Niemniej jednak wszystko wskazuje na to, iż już jutro – w czwartek 7 listopada – statek opuści ostatnia z maszyn.
Każdorazowo przy rozpoczęciu rozładunku z suwnicy muszą zostać zdjęte zabezpieczenia, następnie powoli zjeżdża ona po specjalnie przygotowanej rampie. Do sprowadzenia maszyny ze statku wykorzystany jest system stalowych lin. Następnie, już na lądzie, jest ona zabezpieczana i ustawiana we wcześniej przygotowanym miejscu – na docelowej szynie, na której suwnica będzie pracować. Po tym, jak wszystkie znajdą się na lądzie i statek opuści Gdańsk, rozpocznie się ich podłączanie, testowania i przygotowanie do pracy.
Suwnice STS powstały w
chińskiej fabryce koncernu ZPMC, największego na świecie producenta tego
typu urządzeń, który dostarcza dźwigi i suwnice do portów na całym
świecie. Na nabrzeżu T3 w Baltic Hubie będzie ich pracować siedem. Zhen
Hua 36 dostarczył z Szanghaju ich pierwszą partię – pozostałe trzy mają
dotrzeć do Polski jeszcze w tym roku.
Każda z nowych suwnic waży blisko 2 tys. ton i ma ponad 96 metrów wysokości w stanie spoczynku, zaś 140 metrów z podniesionym wysięgnikiem. Będą mogły unosić kontenery o masie do 65 ton na wysokość 55 metrów i na odległość 74 metrów, a także operować w systemie półautomatycznym, co oznacza, iż sterowanie nimi odbywać się będzie zdalnie.
Nabrzeże T3 ma rozpocząć przeładunki
w 2025 roku. Jego przepustowość będzie wynosić ok. 1,5 mln TEU rocznie, podnosząc tym samym możliwości przeładunkowe terminala o
połowę, do ok 4,5 mln TEU.