Podświetlenie budynków 19 listopada to finał trwającej od 8 października ogólnopolskiej kampanii społecznej Dzieciństwo bez Przemocy. Jej celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci oraz zachęcenie Polek i Polaków do wspólnego sprzeciwu wobec przemocy.
Akcję organizuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz organizacje zrzeszone w Krajowej Koalicji na Rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.
19 listopada obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci.
– Jestem głęboko poruszony statystykami, które mówią o skali problemu. Z jednej strony świadczy to o tym, iż jako społeczeństwo w przeciągu ostatnich 20 lat wykonaliśmy potężną pracę nazywając przemoc przemocą, a krzywdzenie krzywdzeniem. Ale to znaczy również, iż 2/3 dzieci doświadcza przemocy rówieśniczej, a 1/3 społeczeństwa wciąż wyraża bezpośrednio lub pośrednio na to przyzwolenie – podkreślał podczas inauguracji kampanii Adam Chmura, zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka.
– Wspólne działania społeczne są najważniejsze dla trwałych zmian, dlatego zachęcam do dołączenia do nas w tym symbolicznym akcie sprzeciwu wobec przemocy wobec dzieci. Chcemy, aby 19 listopada czerwone światło przypomniało każdemu, iż krzywdzenie dzieci nie może być akceptowane – mówiła dr Monika Sajkowska, liderka kampanii i była prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
19 listopada, w Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci, każdy może wesprzeć działania na rzecz dzieci, przyłączając się do akcji podświetleń i dzieląc się zdjęciami podświetlonych obiektów w mediach społecznościowych wraz z hasztagiem #19listopada.