DWF (Poland) we współpracy z Fundacją Wind Industry Hub wydało 22 listopada br. publikację „Realizacja morskich farm wiatrowych – prawne aspekty kontraktów". Jest to pierwsza tego typu publikacja na polskim rynku, która jest kierowana do inwestorów, wykonawców, dostawców i usługodawców działających w sektorze morskich farm wiatrowych.
Publikacja została przygotowana przez zespół prawników w składzie Patrycja Treder, Łukasz Gembiś, Karol Lasocki, Agnieszka Chylińska, Joanna Derlikiewicz z kancelarii DWF (Poland) oraz przez Piotra Czopek i Dominikę Taranko z Fundacji Wind Industry Hub.
W dokumencie mającym ponad 40 stron znajduje się analiza kluczowych aspektów kontraktowania w sektorze morskich farm wiatrowych, w tym m.in. modele kontraktowania, regulacje dotyczące udziału polskiego komponentu lokalnego, finansowanie projektów, specyfika kontraktów, ryzyka i zagrożenia projektów morskich farm wiatrowych oraz specyficzne regulacje umowne z tym związane, umowne zabezpieczenia finansowe, nadzwyczajne i zwyczajne zmiany stosunków umownych, prawo rządzące umową i rozwiązywanie sporów.
Szczególną uwagę poświęcono tzw. local content, czyli zaangażowaniu lokalnych przedsiębiorstw i zasobów, wzmacniających polską gospodarkę i tworzących wartość dodaną w postaci nowych miejsc pracy oraz rozwoju kompetencji.
Publikacja ma na celu wsparcie w znalezieniu takich mechanizmów prawnych, które pozwolą na efektywną i skuteczną realizację projektów w sektorze morskich farm wiatrowych. Można ją pobrać pod następującymi linkami:
Wersja angielska: https://dwfgroup.com/en/news-and-insights/insights/2024/10/development-of-offshore-wind-farms
Wersja polska: https://dwfgroup.com/pl-pl/news-and-insights/insights/2024/10/development-of-offshore-wind-farms