Flota CTV i SOV dla polskiego offshore

gospodarkamorska.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


W listopadzie ruszyła kooperacja firm zachodniopomorskich w kierunku budowy, serwisowania i zarządzania flotą jednostek CTV i SOV do obsługi morskich farm wiatrowych. W przedsięwzięciu biorą udział firmy: PŻB Offshore sp. z o.o., Stocznia Szczecińska „Wulkan” sp. z o.o., Fundusz Rozwoju Spółek S.A. oraz Elektryka Morska sp. z o.o.

Współpraca obejmuje kompleksowe podejście do zagadnienia od finansowania, poprzez budowę, serwis, eksploatację i zarządzanie flotą. Planowana jest budowa zaawansowanych technologicznie jednostek dostosowanych do indywidualnych wymagań deweloperskich.

Prace projektowe już zostały rozpoczęte. kooperacja jest odpowiedzią na potrzeby budowania polskiego lokal contentu w branży offshore wind.

Stocznia Szczecińska „Wulkan” specjalizuje się w produkcji konstrukcji stalowych dla branży morskiej, offshore i onshore dla odbiorców z całego świata. Jej najważniejsze aktywa są dedykowane dla kompletnych dużych statków i konstrukcji o masie jednostkowej do 4500 ton. Stocznia chce także zaistnieć mocniej w najbliższych latach na rynku offshore i planuje budowę morskich podstacji dla farm wiatrowych, a także innych wielkogabarytowych komponentów offshore na rynek europejski i amerykański.

PŻB Offshore to marka Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (Polferries). Podmiot ma zapewnić flotę serwisową do przyszłych projektów związanych z obsługą morskich farm wiatrowych. Motto marki to globalne rozwiązania w zakresie morskiej żeglugi wiatrowej i logistyki dostarczane lokalnie.

Elektryka Morska powstała w 2007 roku. Jest jedną z nielicznych w Europie firm oferujących kompleksową obsługę w zakresie instalacji elektrycznych na jednostkach pływających – od projektu przez dostawy okablowania i podzespołów elektrycznych, montaż, produkcję rozdzielnic, aż po serwis.

Idź do oryginalnego materiału