Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Grupa Azoty S.A. i MESKO S.A. podpisały list intencyjny dotyczący zwiększenia możliwości produkcyjnych materiałów wybuchowych w Polsce. Inicjatywa ma na celu odbudowę krajowych kompetencji w zakresie produkcji nitrocelulozy oraz prochów wielobazowych, co ma strategiczne znaczenie dla zwiększenia zdolności obronnych naszego kraju.
Podpisanie listu odbyło się w obecności Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Ministra Aktywów Państwowych Jakuba Jaworowskiego.
Dokument podpisali:
- Michał Dąbrowski, Prezes Zarządu ARP S.A.
- Arkadiusz Bąk, Członek Zarządu PGZ S.A.
- Adam Leszkiewicz, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.
- Renata Gruszczyńska, Prezes Zarządu MESKO S.A.
Prezes Zarządu ARP S.A., Michał Dąbrowski, podkreślił wagę tego projektu dla bezpieczeństwa państwa.
– Agencja Rozwoju Przemysłu wspiera działania na rzecz bezpieczeństwa państwa, zapewniając niezależność Polski w kluczowych obszarach. Jest to szczególnie istotne w obliczu współczesnych wyzwań. Wymiana wiedzy i doświadczenia sygnatariuszy listu może przełożyć się na wzmocnienie zdolności polskiego przemysłu w sferze produkcji materiałów wybuchowych.
W obliczu wzrastającego zapotrzebowania Sił Zbrojnych RP na amunicję wielkokalibrową, sygnatariusze deklarują gotowość współpracy w ramach nowego podmiotu, który zajmie się realizacją projektu.
Wzmocnienie zdolności obronnych
Jednym z priorytetów MON jest zapewnienie ciągłości i bezpieczeństwa dostaw amunicji na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, iż projekt jest najważniejszy w kontekście obecnych zagrożeń geopolitycznych.
– Ten list intencyjny to pierwszy krok na rzecz odbudowy polskich umiejętności produkcji amunicji. Nikt, kto dziś obserwuje wojnę w Ukrainie i inne konflikty na świecie, nie może mieć wątpliwości, jak istotny jest dostęp do dużej ilości pocisków do nowoczesnej broni, którą Wojsko Polskie już dziś się posługuje.
Minister Aktywów Państwowych Jakub Jaworowski podkreślił także znaczenie tego projektu dla lokalnych społeczności.
– Jest to bardzo potrzebna inicjatywa, która zwiększy zdolności obronne naszej ojczyzny, ale jest także ważna dla lokalnych społeczności. W ten sposób dobrze wykorzystamy potencjał majątku państwowego, a dla mieszkańców ośrodków, gdzie mają swoje siedziby spółki zaangażowane w tę inicjatywę, jest to szansa na rozwój, nowe inwestycje i miejsca pracy.
Sygnatariusze listu chcą wspólnie opracować harmonogram prac i dzielić się informacjami. Wyrażają gotowość do przeprowadzania cyklicznych spotkań, także z potencjalnymi odbiorcami materiałów wybuchowych.
Kluczowe kompetencje w jednym miejscu
– Polska Grupa Zbrojeniowa, a zwłaszcza spółki z jej domeny amunicyjnej, są głównym dostarczycielem amunicji i środków bojowych dla Wojska Polskiego. Z uwagi na obecną sytuację geopolityczną to zapotrzebowanie znacząco wzrasta, dlatego podejmujemy działania, by zwiększać nasze zdolności produkcyjne- powiedział Członek Zarządu PGZ S.A., Arkadiusz Bąk, podkreślając znaczenie współpracy dla rozbudowy zdolności produkcyjnych.
Z kolei Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A., Adam Leszkiewicz, podkreślił potencjał surowcowy i technologiczny firmy:
– Już dziś współpracujemy z partnerami z tego obszaru. kooperacja w zakresie wytwarzania nitrocelulozy oraz prochów wielobazowych jest bardzo perspektywiczna dla naszych zakładów.
Współpraca ma być realizowana także poprzez opiniowanie oraz weryfikację koncepcji i dokumentów.
Prezes Zarządu MESKO S.A., Renata Gruszczyńska, zwróciła uwagę na rolę jej firmy jako lidera w produkcji amunicji:
– Obecna sytuacja geopolityczna w naszym regionie sprawiła, iż znacząco wzrosło zapotrzebowanie w tym segmencie rynku. Realizując strategię zwiększania zdolności produkcji w naszych zakładach, szukamy wiarygodnych partnerów do współpracy. Jestem przekonana, iż takim partnerem będzie Grupa Azoty.
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa
Sygnatariusze listu wyrazili gotowość do podjęcia dalszych działań, takich jak uzgodnienie form współpracy, pozyskanie finansowania czy zaangażowanie ekspertów w celu realizacji projektu. kooperacja ta ma zapewnić nie tylko strategiczne wsparcie dla Sił Zbrojnych RP, ale także wzmocnić niezależność Polski w produkcji kluczowych komponentów obronnych.
Inicjatywa ta, będąca odpowiedzią na współczesne wyzwania, ma szansę znacząco wzmocnić pozycję polskiego przemysłu obronnego oraz wpłynąć na rozwój społeczno-ekonomiczny regionów związanych z projektem.
Program Narodowa Rezerwa Amunicyjna to rządowy projekt finansowany z budżetu państwa. Jego celem jest rozbudowa i dywersyfikacja narodowej bazy produkcyjnej amunicji wielkokalibrowej oraz uzupełnienie jej rezerw.
Nitroceluloza, stosowana głównie w amunicji, podlega surowym przepisom handlu międzynarodowego, a jej produkcja ograniczona jest do niewielkiej liczby krajów. Firmy obronne na całym świecie zmagają się z niedoborami tego niezbędnego materiału. Polska sprowadza w tej chwili proch głównie z Niemiec, ale także z Czech, Słowacji, Francji, Finlandii, Szwajcarii i Kanady. Najnowsze odkrycia i innowacje w badaniach nad nitrocelulozą otwierają nowe obszary jej zastosowań, w tym w biomedycynie i produkcji elastycznej elektroniki.