W comiesięcznym przeglądzie światowej gospodarki morskiej Maersk zwracał uwagę na nadchodzący Chiński Nowy Rok, który w znaczący sposób wpływa na globalne łańcuchy dostaw, a do którego przygotowania czas zacząć.
Maersk opublikował wrześniowy przegląd wybranych wydarzeń istotnych dla gospodarki morskiej, czyli Maersk Europe Market Update oraz Maersk Market Update Latin America.
Największa uwaga zwrócona została na zbliżający się coraz większymi krokami Chiński Nowy Rok, do którego przewoźnicy powinni zacząć się przygotowywać.
Z ważniejszych wydarzeń światowej gospodarki morskiej wskazane zostały m.in. poprawa sytuacji w portach na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych oraz opóźnienia w europejskich portach wywołane czynnikami pogodowymi.
Poprawa sytuacji w amerykańskich portach. Porozumienie coraz bliżej
Sytuacja na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych przez cały czas pozostaje napięta ze względu na negocjacje między International Longshoremen's Association (ILA) a United States Maritime Alliance Ltd. (USMX), które mogą zakończyć się sukcesem.
Prace w większości portów wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i wybrzeża Zatoki Perskiej zostały wznowione 4 października, jednak w dalszym ciągu mogą opóźnienia z uwagi na dochodzenia portów do pełnej przepustowości. Organizacje osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie wynagrodzeń, a co za tym idzie, do przedłużenia umowy ramowej do 15 stycznia 2025 roku. Otwiera to drogę do dalszych negocjacji mających na celu zażegnanie sporu pracowników portowych.
Porty wschodniego wybrzeża i wybrzeża Zatoki Meksykańskiej w których doszło do konfliktu obsługują 43 proc. amerykańskiego importu.
Aktualny obraz sytuacji związanych z negocjacjami można znaleźć na stronie USMCX.
Sytuacja w europejskich portach
Wraz z zakończeniem sezonu letniego nastąpiło pogorszenie warunków pogodowych, o czym świadczą coraz częste sztormy. W rezultacie, statki z opóźnieniem wpływały do portu w Rotterdamie, co wpłynęło na sytuację w ostatnich tygodniach – informuje Maersk.
Holenderski Maasvlakte II osiągnął pełne obłożenie, co spowodowało zamknięcie od 1 października. W Bremerhaven sytuacja pozostaje stabilna, ze względu na opóźnienia, na początku miesiąca część usług portowych została przesunięta w czasie. W algierskim Tangerze oba terminale funkcjonują bez opóźnień, zaś w Algeciras na produktywność i kolejkę statków wpływają naprawy dźwigów, które mają potrwać do początku listopada.
Przygotowania do Chińskiego Nowego Roku czas zacząć
Jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu transportu morskiego stanowi Chiński Nowy Rok, którego celebrowanie w znaczący sposób wpływa na globalne łańcuchy dostaw.
Chiński Nowy Rok jest obchodzony w krajach azjatyckich, w szczególności w Chinach, Wietnamie, Singapurze, Malezji, Filipinach, Indonezji jak również Korei Południowej. Daty wydarzanie różnią się każdego roku, ponieważ są zgodne z kalendarzem księżycowym. Obchody święta realizowane są 15 dni, zaś ich kulminacją stanowi Festiwal Latarni.
Nadchodzący Chiński Nowy Rok rozpocznie się 29 stycznia 2025 roku. Oficjalne obchodzenia święta będzie trwać od 28 stycznia do 3 lutego, zaś w tym czasie wiele firm i fabryk zostanie zamkniętych lub będzie działać w ograniczonym zakresie.
„Firmy w Chinach dają swoim pracownikom co najmniej dwa tygodnie wolnego z okazji Chińskiego Nowego Roku. W tym czasie prawie wszystko się zatrzymuje, w tym administracja i fabryki. Porty i urzędy celne zwykle działają z minimalną liczbą pracowników i koncentrują się na towarach łatwo psujących się oraz priorytetowych”, stwierdza Sin To na łamach Forbesa.
Przerwa w działalności może prowadzić do wystąpienia opóźnień w produkcji i wysyłce towarów, oddziałując na globalne łańcuchy dostaw.
Maersk zauważa, iż w celu zmniejszenia potencjalnych negatywnych konsekwencji logistycznych, znaczna ilość firm transportowych zwiększa tempo realizacji zamówień przed okresem świątecznym. Przygotowując się z wyprzedzeniem, można złagodzić te zagrożenia i zapewnić płynny przepływ produktów, aby sprostać wymaganiom klientów.