Grupa Orlen dołącza do OGDC w związku z planem przyspieszenia dekarbonizacji w branży ropy i gazu

gospodarkamorska.pl 3 dni temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


Grupa Orlen przystąpiła do międzynarodowego stowarzyszenia Oil & Gas Decarbonization Charter (OGDC), którego celem jest przyspieszenie dekarbonizacji sektora ropy i gazu przez zacieśnianie współpracy branżowej i wymianę know-how - poinformował we wtorek koncern.

Jak podał Orlen, ogłoszenie współpracy z OGDC, międzynarodowym stowarzyszeniem działającym na rzecz przyspieszenie dekarbonizacji sektora ropy i gazu, odbyło się podczas trwającego w Baku szczytu klimatycznego COP29, w którym uczestniczy m.in. szef komitetu sterującego OGDC i zarazem wiceprezes SOCAR, naftowego koncernu Azerbejdżanu, Afgan Isayev.

"Przystępując do organizacji, Grupa Orlen będzie wspierać jej założenia, które wpisują się w cele strategiczne koncernu" - podkreślił Orlen. Przypomniał jednocześnie, iż cele te obejmują m.in. osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

Jak podkreślono w informacji koncernu, OGDC skupia największe na świecie firmy, które odpowiadają za 42 proc. światowej produkcji węglowodorów - są wśród nich np. BP, Shell, TotalEnergies i Eni, a także Repsol, OMV, Equinor, Aramco, Adnoc oraz ExxonMobil, Petrobras i Petronas.

"Dołączenie Grupy Orlen do Oil & Gas Decarbonization Charter to wyraz naszego zaangażowania w rozwój transformacji energetycznej kraju i regionu. Realizowane przez organizację cele wpisują się w politykę Grupy Orlen w zakresie dekarbonizacji i minimalizacji wpływu tej działalności na klimat" - powiedział Artur Osuchowski, członek zarządu Orlenu ds. energetyki i transformacji energetycznej.

Osuchowski, cytowany w komunikacie koncernu, zwrócił uwagę, iż postępująca zmiana klimatu to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów, które - jak podkreślił - "wymaga zdecydowanych i skoncentrowanych działań". "Wspólnie z innymi dużymi partnerami z branży będziemy podejmować aktywne działania na rzecz ograniczania emisyjności w ramach prowadzonej działalności" – dodał.

Szef Sekretariatu OGDC Bjorn Otto Sverdrup ocenił z kolei, iż "zaangażowanie Orlenu jest dodatkowym wzmocnieniem", które pozwala zintensyfikować wspólne w ramach stowarzyszenia wysiłki na rzecz przyspieszenia dekarbonizacji w branży naftowej i gazowej. Według niego, "Orlen wnosi do OGDC nowe perspektywy i możliwości".

Koncern podkreślił, iż przyspiesza inwestycje w zero- i niskoemisyjne źródła wytwórcze oraz w poprawę efektywności w tej chwili funkcjonujących aktywów, jak również w budowę infrastruktury do wychwytywania i transportu dwutlenku węgla. "Do końca dekady Grupa Orlen chce osiągnąć poziom 9 GW mocy zainstalowanej w OZE" - przypomniano w komunikacie, odnosząc się do strategii oraz celów prowadzonych tam projektów.

Orlen zaznaczył, iż oprócz lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, rozwija także morską energetykę wiatrową. W tym kontekście koncern wspomniał o projekcie Baltic Power, realizowanym wspólnie z kanadyjskim Northland Power, zapowiadając, iż już w 2026 r. budowana na Bałtyku farma włączy do krajowego systemu energetycznego moc blisko 1,2 GW.

Jak przekazał Orlen, OGDC "jest jedną z przełomowych inicjatyw", zapoczątkowanych podczas COP28 - "to międzynarodowa organizacja, mająca na celu przyspieszenie działań na rzecz klimatu w całym sektorze naftowym i gazowym".

"Organizacja określa szereg ambicji klimatycznych dla sygnatariuszy, które będą wspierane przez program dzielenia się wiedzą i współpracy w celu przyspieszenia działań. Dzięki szerokiemu zasięgowi geograficznemu, skierowanemu do państw produkujących w gospodarkach rozwijających się, OGDC ma potencjał, aby przynieść wymierne wyniki wspierające światowe dążenie do zerowej emisji gazów cieplarnianych netto" - zauważył koncern.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern posiadający rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Rozwija również segment wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego, segment petrochemiczny, a także odnawialnych źródeł energii. Planuje także rozwój energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach jądrowych SMR.

Koncern podkreślił, iż notowany jest w prestiżowym światowym rankingu Fortune Global 500 i jako pierwsza firma w regionie zadeklarował osiągnięcie całkowitej neutralności emisyjnej w 2050 r.

Orlen informował wcześniej, iż według strategii do 2030 r., planowane w tym czasie nakłady inwestycyjne koncernu miałyby wynieść ponad 320 mld zł, z czego około 40 proc. na "zielone inwestycje", jak energetyka wiatrowa na morzu i lądzie oraz fotowoltaika, a także biogaz, biopaliwa, elektromobilność i "zielony wodór".

Obecnie Orlen pracuje nad aktualizacją strategii, która ma być ona gotowa do końca tego roku. (PAP)

mb/ drag/

Idź do oryginalnego materiału