Honoris Causa dla prof. Gołembskiej. Jest drugą kobietą w historii

8 godzin temu

W czwartek, 21 listopada 2024 roku, w Rektoracie Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się uroczystość nadania tytułu Doktor Honoris Causa prof. Elżbiecie Gołembskiej. To najwyższe wyróżnienie akademickie przyznano za jej wybitne osiągnięcia w dziedzinie logistyki i ekonomii, które miały ogromny wpływ na rozwój nauki i gospodarki, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.

W swoim wystąpieniu rektor Uniwersytetu Szczecińskiego podkreślił, iż prof. Gołembska jest drugą kobietą uhonorowaną tym tytułem przez Uniwersytet Szczeciński, a także pierwszą naukowczynią. To 36. taka uroczystość w historii uczelni.

Nadanie tytułu Doktor Honoris Causa

Promotorem w postępowaniu o nadanie tytułu był dr hab. Wojciech Drożdż, prof. US, kierownik Katedry Logistyki w Instytucie Zarządzania US, a recenzentami: prof. dr hab. Wojciech Paprocki (SGH), prof. dr hab. Józef Perenc (US) oraz prof. dr hab. Artur Świerczek (UE Katowice). Uroczystość obejmowała laudację wygłoszoną przez promotora, odczytanie aktu promocyjnego po łacinie oraz wręczenie dyplomu.

Chór Uniwersytetu Szczecińskiego zaśpiewał „Gaude Mater Polonia”, a nowo mianowana doktor honoris causa wygłosiła wykład pt. „Przyszłość logistyki w XXI wieku”. Wykład ten podkreślił wizjonerskie podejście Pani Profesor do rozwoju logistyki, zarówno w skali lokalnej, jak i międzynarodowej.

***

Pani Profesor Elżbieta Gołembska to autorka ponad 250 publikacji naukowych w języku polskim i angielskim, w tym przełomowych monografii takich jak „Logistyka jako zarządzanie łańcuchem dostaw” oraz „Kompendium wiedzy o logistyce”. Jej prace, łączące teorię z praktyką, znalazły zastosowanie zarówno w Polsce, jak i za granicą, kształtując rozwój logistyki jako dziedziny nauki i praktyki gospodarczej.

Podczas uroczystości podkreślono także jej wkład w dydaktykę i mentoring. Profesor Gołembska była promotorem i recenzentem wielu prac naukowych, przyczyniając się do rozwoju kariery licznych badaczy, w tym obecnych pracowników Uniwersytetu Szczecińskiego. Jej wsparcie i inspiracja pozostawiły niezatarte ślady w środowisku akademickim.

Droga do sukcesu

Prof. Elżbieta Teodozja Gołembska urodziła się 11 marca 1946 roku w Poznaniu. Już od najmłodszych lat wyróżniała się talentem i wszechstronnymi zainteresowaniami – ukończyła V Liceum Ogólnokształcące im. Klaudyny Potockiej oraz klasę fortepianu w Średniej Szkole Muzycznej. W 1970 roku uzyskała dyplom Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu, a następnie podjęła pracę w praktyce gospodarczej, zdobywając cenne doświadczenie jako kierownik Działu Gospodarki Magazynowej.

Od 1973 roku rozpoczęła swoją karierę naukową w Instytucie Gospodarki Magazynowej, późniejszym Instytucie Logistyki w Poznaniu, a w 1977 roku obroniła doktorat poświęcony efektywności kontenerowego systemu u nadawców i odbiorców. W 1989 roku uzyskała habilitację, a w 1998 roku tytuł profesora nauk ekonomicznych.

Prekursorka logistyki w Polsce i za granicą

Prof. Gołembska była jedną z pierwszych osób w Polsce, które wprowadziły logistykę jako odrębną dyscyplinę naukową i dydaktyczną. Jej prace stały się podstawą dla rozwoju tej dziedziny w Polsce. Profesor była założycielką i redaktorem czasopisma „Eurologistics”, które od 2000 roku stanowi platformę wymiany wiedzy w dziedzinie logistyki międzynarodowej. Jej działalność naukowa obejmuje badania nad infrastrukturą logistyczną państw UE i przyszłością logistyki w Polsce.

W swojej karierze miała również znaczący wkład na arenie międzynarodowej. Wykładała m.in. na University of Arkansas w USA oraz w Berlinie podczas warsztatów Bundesvereinigung Logistik, przedstawiając perspektywy rozwoju logistyki w Polsce w XXI wieku.

Mentorka pokoleń

Poza działalnością naukową, Pani Profesor była promotorem licznych doktoratów oraz autorytetem dla młodych badaczy, którzy dziś kontynuują jej pracę na różnych polskich uczelniach. Jej zaangażowanie w badania nad infrastrukturą logistyczną państw Unii Europejskiej i przyszłością logistyki w Polsce pokazuje jej wizjonerskie podejście i chęć kształtowania nowoczesnej gospodarki.

Ciekawostka rodzinno-artystyczna

Niewielu wie, iż prof. Elżbieta Gołembska jest starszą siostrą Urszuli Sipińskiej – znanej polskiej piosenkarki, kompozytorki i architektki wnętrz, której utwory takie jak „Mam cudownych rodziców” stały się ponadczasowymi hitami. Obie siostry łączy nie tylko rodzinna więź, ale także niezwykły talent i pasja, choć każda z nich realizowała się w zupełnie innych dziedzinach.

Idź do oryginalnego materiału