Straż Graniczna Finlandii (Rajavartiolaitos) zorganizowała Konferencję Szefów forum Współpracy Służb Granicznych Państw Regionu Morza
Bałtyckiego – BSRBCC (Baltic Sea Region Border Control Cooperation) w dniach 26-28 listopada w Helsinkach. W jej trakcie nastąpiło podsumowowanie działalności i zmiana obecnego kierownictwa. W wydarzeniu wziął udział zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Grzegorz Niemiec, reprezentujący stronę polską.
W spotkaniu, które odbyło się w fińskiej stolicy, uczestniczyły delegacje szefów służb granicznych i policyjnych państw członkowskich BSRBCC: Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji. Oprócz nich byli też obecni przedstawiciele Agencji Frontex, Stałego Sekretariatu Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS) oraz Fińskiej Agencji Transportu i Komunikacji (Traficom).
Podczas konferencji podsumowano przedsięwzięcia zrealizowane w ramach fińskiej prezydencji w BSRBCC w 2024 roku. Przedstawiono także roczną ocenę zagrożeń dla regionu Morza Bałtyckiego, omówiono wyniki działań operacji zrealizowanych w bieżącym roku we współpracy państw członkowskich BSRBCC, ze szczególnym uwzględnieniem wyników wielozadaniowej operacji morskiej na Morzu Bałtyckim, MMO Baltic Sea 2024. Misja ta, prowadzona od sierpnia do końca października tego roku przez Frontex, we współpracy z EFCA i EMSA, miała na celu zapewnienie pomocy operacyjnej i technicznej władzom w Estonii, Finlandii, na Łotwie i Litwie. Polska była także uczestniczącym państwem członkowskim.
Operacja miała na celu wzmocnienie bezpieczeństwa morskiego i wsparcie funkcji jednostek straży wybrzeża tych państw w obszarach takich jak kontrola granic, bezpieczeństwo morskie, ochrona środowiska, kontrola rybołówstwa i przeciwdziałanie nielegalnej działalności. Koncentrowała się na kluczowych obszarach, takich jak monitoring morski, reagowanie na wypadki na statkach, poszukiwania i ratownictwo, nielegalne połowy i walka z przemytem. Wspólnie agencje koordynowały 230 działań patrolowych i 47 misji RPAS, przeprowadziły ponad 430 obserwacji, wykonały około 135 operacji wezwania pomocy i 30 operacji wejścia na pokład oraz wykorzystały 12 zasobów morskich przez łącznie ponad 2650 godzin pracy na Morzu Bałtyckim.
Szefowie służb odnieśli się również do aktualnych zagrożeń występujących w regionie Morza Bałtyckiego, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki odnotowywanych zakłóceń systemów nawigacyjnych GPS, GNSS i systemu AIS. Podkreślono również aktualne wyzwania stojące przez państwami współpracującymi w regionie bałtyckim, w tym związane z ochroną infrastruktury krytycznej na morzu oraz przeciwdziałaniem nielegalnej migracji. Jest to o tyle paląca kwestia, iż w 2024 roku doszło do kilku głośnych uszkodzeń rurociągów i kabli światłowodowych leżących na Bałtyku, przy czym podejrzewano działania celowe, o co oskarżano Rosję. W I poł. listopada miało miejsce uszkodzenie dwóch kolejnych kabli podmorskich, o co oskarżono załogę chińskiego masowca Yi Peng 3. Aktualnie statek znajduje się na kotwicy na wodach międzynarodowych nieopodal Danii, stale pilnowany przez międzynarodowe siły morskie, które uniemożliwiają mu ewentualną ucieczkę. realizowane są starania władz duńskich o uzyskanie zgody na wejście na pokład i inspekcję jednostki.
Na zakończenie konferencji Straż Graniczna Finlandii przekazała przewodnictwo w forum BSRBBC stronie estońskiej (Zarząd Policji i Straży Granicznej Estonii), która będzie przewodniczyła współpracy w forum w 2025 roku. Może być to dla niej wyzwanie z racji na szereg zadań i zagrożeń, z jakimi stykają się siły i służby morskie tego państwa, z racji na bliskość Rosji i narażenie jej podmorskiej infrastruktury krytycznej na Bałtyku na groźbę sabotażu lub innych prowokacji.