Łódź doceniona przez UNICEF za pomoc dzieciom z Ukrainy

1 miesiąc temu
Zdjęcie: Unicef w Łodzi


UNICEF podziękował łódzkiemu samorządowi za zaangażowanie w pomoc dzieciom z Ukrainy. W wydarzeniu upamiętniającym 35. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka udział wziął Adam Chmura, zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka.

25 listopada UNICEF i Łódź byli organizatorami obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, które odbyły się w Mediatece MeMo. Od 2022 r. miasto otworzyło się szeroko dla dzieci ewakuowanych z placówek opiekuńczych w Ukrainie. Łódź przyjęła ok. 7 tys. dzieci ukraińskich, w tym ok. 300 w ramach pieczy zastępczej.

UNICEF postanowił uhonorować zaangażowanie partnerów z administracji rządowej oraz samorządowej, społeczności dyplomatycznej, organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz innych Agencji ONZ we wspieraniu dzieci i rodzin uchodźczych w Polsce. Spotkanie było okazją do upamiętnienia 35. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, obchodzonej w tym roku pod hasłem „Słuchajmy przyszłości”.

W wydarzeniu nie zabrakło też wiceministry rodziny Aleksandry Gajewskiej, prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Komisji Europejskiej i lokalnych władz.

– We wszystkich działaniach trzeba w pierwszej kolejności mieć na uwadze dobro dziecka, szacunek dla jego praw i dbałość o bezpieczeństwo. Bardzo się cieszę się, iż możemy dziś powiedzieć, iż my jako państwo, wszystkie zaangażowane instytucje, którym dziś dziękujemy, daliśmy dzieciom z Ukrainy to, o czym mowa w i do czego zobowiązuje nas art. 39 Konwencji o prawach dziecka – przestrzeń, w której te dzieci, tak wrażliwe, z doświadczeniem traumy wojennej, znalazły przestrzeń do rehabilitacji fizycznej i psychicznej po tych przeżyciach – mówił podczas spotkania Adam Chmura, zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka.

Wtórowała mu Nona Zicherman, koordynatorka krajowa Biura UNICEF ds. reagowania na potrzeby uchodźców w Polsce. Podkreśliła, iż przedstawiciele władz i pracownicy socjalni daleko wyszli poza swoje zwykłe obowiązki, aby urzeczywistnić marzenia dzieci.

– Czas jest szczególny. Mija 1000 dni od momentu ataku Rosji na Ukrainę – mówiła Zicherman. – To 1000 dni zakłóconego życia dzieci, przerwanych marzeń o przyszłości. Wiele z tych dzieci znalazło swój dom w Polsce, wśród Polaków, którzy są zdeterminowani, aby znalazły tu przyjaźń, wsparcie i poczucie przynależności. Wasza odwaga przypomina nam, dlaczego musimy dążyć wspólnie do lepszej przyszłości dla wszystkich dziecka.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podziękowała UNICEF za wsparcie w niesieniu pomocy dzieciom uchodźczym. – W Łodzi przebywa ok. 7 tys. młodych Ukraińców w różnym wieku, od dzieci po studentów. Chciałabym, aby wojna skończyła się jak najszybciej, ale wiem, iż dopóki to się nie stanie i dopóki pomoc będzie potrzebna – będziemy ją świadczyć. Na tym polega solidarność z narodem ukraińskim, odpowiedzialność i współczesny świat – zaznaczyła prezydent.

Ogrom działań, jakie UNICEF i władze Łodzi podjęły w relokacji ukraińskich dzieci doceniła też Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny. W jej opinii, tutejsi urzędnicy wyznaczyli standardy i kierunki działań dla innych samorządów. Relokacja dzięki nim przebiegała sprawnie i z poszanowaniem potrzeb każdego małoletniego.

Piotr Rydzewski, dyrektor Centrum Administracyjnego Pieczy Zastępczej w Łodzi przypomniał, iż w trakcie działań wojennych pomoc uzyskało 300 młodych osób. W mieście przez cały czas przebywa 200 dzieci.

Idź do oryginalnego materiału