Naval Group rozszerza strategiczną współpracę z przedstawicielami przemysłu i nauki z Grecji

gospodarkamorska.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


Podczas międzynarodowych targów morskiej branży zbrojeniowej Euronaval francuski koncern Naval Group podpisał 5 listopada br. umowy z greckimi firmami. Tym samym ma podkreślać ciągłość zaangażowania w zwiększanie zdolności obronnych i morskich Grecji, jak też zapewniając transfer technologii dla tamtejszej branży zbrojeniowej i morskiej.

Kontrakty te ostały zawarte w Pawilonie Greckim, zorganizowanym przez Greckie Stowarzyszenie Producentów Materiałów Obronnych (SEKPY). Obejmują one dostawę sprzętu do budowy fregat FDI zarówno greckiej, jak i francuskiej marynarki wojennej, a także przygotowanie przyszłej organizacji utrzymania jednostek morskich dla Marynarki Wojennej Grecji. Podpisano również protokół ustaleń (MoU) z Uniwersytetem w Patras w celu wzmocnienia partnerstwa w zakresie transferu i rozwoju badań oraz technologii.

- Te nowe kontrakty z cennymi greckimi partnerami przemysłowymi, wraz ze zwiększeniem zasobów Naval Group Hellas z udziałem kilku greckich inżynierów, są nowymi krokami w integracji przemysłu greckiego z łańcuchem dostaw Naval Group i transferem know-how do greckiego personelu. Otwiera to drogę do dalszej współpracy, znacznie szerszej niż tylko program FDI - podkreślił Benoît Chapalain, prezes Naval Group Hellas.

Plan występujący pn. Hellenic Industrial Participation (HIP) został zainicjowany w 2022 roku dla programu FDI sił morskich Grecji i obejmuje już ponad 40 greckich firm z branży stoczniowej. Naval Group, we współpracy ze swoją w 100% grecką spółką zależną Naval Group Hellas, dąży do integracji nowych partnerów i przygotowuje przyszłą organizację wsparcia serwisowego (ISS) w Grecji. W tym kontekście pięć greckich firm podpisało kontrakty z francuskim koncernem. Są to:

- Salamis Shipyards, która jest już silnym punktem odniesienia dla programów FDI z produkcją bloków kadłuba zarówno dla greckich, jak i francuskich FDI. Salamis Shipyards przyczyni się do ISS statków poprzez huty stali;
- General Shipping w zakresie usług malarskich;
- Composite Technologies dla elementów składowych;
- Alkyonis w zakresie usług związanych z wykładzinami podłogowymi;
- Livadaros w zakresie usług izolacyjnych.


Naval Group i Naval Group Hellas podpisały również protokół ustaleń (MoU) z Uniwersytetem w Patras dotyczący projektów badawczo-rozwojowych i rozwiązań związanych z modernizacją i serwisem okrętów, wzmacniając przyszłe, długoterminowe partnerstwa w zakresie innowacyjnych projektów. Protokół ten ma potwierdzać zainteresowanie Naval Group współpracą z greckim środowiskiem naukowym, rozwijaniem strategicznej koordynacji z greckimi partnerami w zakresie innowacyjnych projektów za pośrednictwem Europejskich Funduszy Obronnych lub programów dwustronnych, a także nawiązuje do protokołu ustaleń podpisanego wcześniej z Centrum Badawczym Demokritos i Grecką Akademią Marynarki Wojennej.

Wspomniana fregata FDI, typu Amiral Ronarc’h jest jednym z oferowanych przez Naval Group rozwiązań okrętowych dla sił morskich, a kooperacja z greckimi podmiotami z branży stoczniowej ma pokazywać, iż na zamówieniu tych jednostek zyska nie tylko marynarka wojenna. To wielozadaniowy okręt zdolny do działania samodzielnie lub jako część większego zgrupowania morskiego we wszystkich obszarach walk w ramach zwalczania celów nawodnych (ASuW, Ant-Surface Warfare), podwnych (ASW, Anti-Submarine Warfare) oraz powietrznych (AAW, Anti-Aircraft Warfare). Dotyczy to przeciwdziałania zagrożeniom asymetrycznym i współpracy z siłami specjalnymi. Zdaniem koncernu okręt łączy w sobie najlepsze francuskie technologie morskie na kompaktowej platformie, czyniąc ją jednostką innowacyjną, zaprojektowaną do radzenia sobie ze stale ewoluującymi zagrożeniami.

Aktualnie realizowane są prace przy okrętach dla Francji i Grecji. W przypadku pierwszego kraju mowa o dwóch jednostkach, Amiral Louzeau (D661) i Amiral Castex (D662), nad którymi prace zostały rozpoczęte odpowiednio w 2023 i 2024 roku. Ich wejście do służby zaplanowano na lata 2027-2028. Kolejne dwa okręty są na liście zamówień, a przekazanie ma nastąpić w 2030 i 2031 roku. W przypadku Grecji trwa budowa nad trzema jednostkami, zwodowanym rok temu HS Kimon (F-601) i w tym roku HS Nearchos (F-602). realizowane są też od kwietnia br. prace nad trzecią fregatą, FS Formion (F-603). W planach jest też czwarta fregata, jednakże jeszcze nie została oficjalnie zamówiona. Wszystkie w tej chwili budowane greckie jednostki mają wejść do służby w latach 2025-2026.

Idź do oryginalnego materiału