Okręty sił przeciwminowych NATO usuwają drugowojenne pozostałości z estońskich wód

gospodarkamorska.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


Wzdłuż wybrzeża Estonii rozpoczyna się wielka operacja oczyszczania obszaru z niebezpiecznych pozostałości z czasów II wojny światowej. Akcję przeprowadza Stały Zespół Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1 , SNMCMG-1). W ten sposób sojusz wzmacnia swoje zaangażowanie w bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim, zapewniając też ochronę transportu morskiego i infrastruktury krytycznej.

Operacja odbywa się pod nazwą usuwania historycznych min i niewybuchów (Historical Ordnance Disposal Operation, HODOPS). Lokalizowanie i neutralizowanie niebezpiecznych obiektów będących pozostałościami po I i II wojnie światowej należy do czynności regularnie wykonywanych przez siły morskie państw NATO na Morzu Bałtyckim i innych akwenach.

- Ta operacja jest mocnym przykładem zaangażowania NATO w utrzymanie bezpiecznych wód. Usuwając historyczne zagrożenia związane z amunicją, nie tylko chronimy najważniejsze szlaki żeglugowe, ale także utrzymujemy pokój i stabilność w regionie. Jestem przekonana o naszej wspólnej umiejętności bezpiecznego i skutecznego przeprowadzenia tej operacji – podkreśliła kmdr por. Beata Król z Marynarki Wojennej Niemiec, dowódca SNMCMG-1

W skład międzynarodowego zespołu sił morskich wchodzą jednostki z Belgii, Francji, Holandii, Litwy i Niemiec. W trakcie operacji współpracują one z Estońskimi Siłami Morskimi (Eesti Merevägi). Obok lokalizowania i neutralizowania min morskich, amunicji i innych obiektów niebezpiecznych mają demonstrować gotowość operacyjną i standardy NATO w zakresie prowadzenia działań przeciwminowych. Grupa zadaniowa będzie polegać także na skoordynowanej ekspertyzie w zakresie poszukiwania min i precyzyjnych manewrach w różnych podwodnych terenach, aby zlokalizować i bezpiecznie pozbyć się historycznych zagrożeń. W tym celu okręty będą wspierane przez specjalistyczne zespoły nurków minerów oraz bezzałogowe pojazdy podwodne (UUV).

Kmdr por. Beata Król wskazała, iż zespół NATO poprzez usuwanie historycznych zagrożeń związanych z amunicją, nie tylko chroni ważne szlaki żeglugowe, ale także zachowuje pokój i stabilność w regionie.

SNMCMG-1 jest jednym z dwóch zespołów przeciwminowych NATO. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. Demonstruje również solidarność członków sojuszu oraz realizuje jedno z najważniejszych wspólnych zadań czyli zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych. W ten sposób okręty zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem "Tarczy Przeciwminowej" dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Zespoły okrętowe należą do najbardziej efektywnych elementów tzw. sił odpowiedzi (NRF - NATO Response Force). Większość czasu zespoły te spędzają na morzu, między innymi zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów oraz uczestnicząc w manewrach z marynarkami państw członkowskich i partnerskich NATO.

Polska Marynarka Wojenna od lat angażuje się w działania poszczególnych zespołów okrętów sojuszu. Ostatnim razem polskie okręty wchodziły w skład SNMCMG-1 w okresie lipiec-grudzień 2023 roku. Były to okręt obrony przeciwminowej ORP Kadm. Xawery Czernicki, wchodzący w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych i trałowce proj. 207P, ORP Drużno i ORP Hańcza z 12. Dywizjonu Trałowców. Wszystkie wchodzą w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i na co dzień stacjonują w Porcie Wojennym Świnoujście. W trakcie działania w zespole także na czele międzynarodowego sztabu stali polscy oficerowie sił morskich.

Idź do oryginalnego materiału