Nawet 10 tysięcy złotych w branży morskiej. Doradzamy, jakie kierunki wybrać

3 godzin temu

Niektórzy zdobywają wykształcenie w branży morskiej by realizować zawodowe marzenia, podczas gdy inni przyciągani są przez perspektywę przygód i odkrywania nowych wyzwań. Możemy być pewni jednego, iż w sektorze morskim można natrafić na interesujące i bardzo dobrze wynagradzane stanowiska – najważniejsze jest jednak umiejętne ich poszukiwanie. Dlatego właśnie nasza redakcja w rozmowie ze specjalistą przybliży wam ten, jeden z ciekawszych rynków pracy.

Branża morska składa się różnych sektorów obejmujących wiele zawodów. Zaczynając od działalności na statkach i morzu przez sektor offshore, ale również poprzez kierunki które nie kojarzą się z morzem bezpośrednio – jednak bez nich nic w tej dziedzinie nie mogłoby funkcjonować.

Praca w branży morskiej to nie tylko zawód marynarza i pływanie na statkach, choć to najczęściej jest z nią kojarzony. Ten sektor jest najlepiej znany, ale wymaga on też od osoby chcącej podjąć takie zatrudnienie , największego poświęcenia. Praca marynarza wiąże się z długimi wyjazdami. Wokół ogólnej branży morskiej są jeszcze sektory, które dostarczają różne bardzo istotne elementy, to właśnie te dzidziny przybliży naszym czytelnikom ekspert ds. zatrudnienia.

Jak wyjaśnia czytelnikom Polski Morskiej Anna Sudolska – Praca związana z morzem to nie tylko praca na statku. Nie tylko marynarze, nawigatorzy itd.,ale to jest też budowa statku, to jest obsługa w porcie, logistyka oraz elementy które są projektowane i produkowane również w naszym regionie.

Najbardziej atrakcyjnymi sektorami w branży morskiej w naszym regionie jest aktualnie przemysł stoczniowy oraz rozwijająca się branża offshore.

Jak zaznacza w wywiadzie ekspert ds. rekrutacji i headhuntingu z IDEA HR Group Anna Sudolska – Najmocniejszymi sektorami jest przemysł stoczniowy i branża offshore, ale również każda produkcja która ma cokolwiek wspólnego z morzem oraz z przemysłem stoczniowym m.in. firmy przygotowujące elektronikę na statki. Są to głównie firmy inżynieryjne, które cieszą się dużym zaintersowaniem w naszym regionie.

Trendy w branży

Jednym z najnowszych trendów w branży jest na pewno offshore. Cieszy się on ogromnym zainteresowanie, na co wpływ ma na pewno to, iż województwo zachodniopomorskie staje się kluczowym centrum dla branży offshore w Polsce oraz ważnym ośrodkiem eksploatacji energii wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Region ten nie tylko ma szansę stać się producentem odnawialnej energii, której w Europie wciąż brakuje, ale także miejscem wytwarzania elementów dla tego sektora. Całe Pomorze Zachodnie posiada ogromny potencjał do obsługi, instalacji i serwisowania elektrowni wiatrowych. Co daje ogromny potencjał i zapotrzebowanie na pracowników.

Zainteresownie potwierdziły też zakończone niedawno targi Edu Power skierowane właśnie do tej branży.
Ta branża będzie potrzebowała bardzo wielu technicznych zawodów, jeszcze więcej takich szkół technicznych powinno powstawać, branżowych bo to jest nienasycona ilość jeżeli chodzi o elektryków, automatyków, techników. Nie tylko inżynierowie, którzy to będa projektować, ale właśnie ludzi którzy potrafią obsługiwać, serisować, naprawiać.- dodaje ekspert

Studenci. Jakie jest zapotrzebowanie, jakie wybrać kierunki

Pierwszą uczelnią w naszym regionie, dedykowaną w branży morskiej jest Politechnika Morska. Jest to szkoła , która śledzi trendy i dostosowuje swoje kierunki do tego co się dzieje w przymyśle. Uczelnia ta posiada nowe specjalistyczne centrum szkoleniowe, które pozwala na uzyskiwanie różnych certyfikatow m.in w branży offshore.

Praca w sektorze offshore wymaga wielu uprawnień, to tak zwane urpawnienia GWO. Wiem, iż Politechnika Morska świetnie współpracuje z tym biznesem i powstają tam nowe kierunki – wyjaśnia ekspert ds. rekrutacji i headhuntingu

Co interesujące kolejną uczelnią jest Akademia Medyczna, tam również znajdziemy kierunek związany z sektorem offshore – bezpieczeństwo na morzu. Jest to o tyle istotny kierunek, ponieważ tematy bezpieczeństwa są bardzo ważne, posiadają chyba najwyższe standardy w tej branży.

Nie możemy tu zapomieć także o wszystkich szkołach technicznych.

Brakuje nam specjalistów techników w różnych obszarach czyli elektryk, automatyk, machanik, mechatronik . To będą zawody które przez najbliższe lata, kiedy będzie następować transformacja energetyczna, będzie zapotrzebowanie na rzeszę takich specjalistów.- mówi Anna Sudolska

Przez wiele lat zawody te były pomijane, ponieważ kładziony był nacisk na to by wszyscy szli na studia, to z kolei spowodowało, iż zostały zachwiane proporcje .

Jak dodaje ekspert ds. rekrutacji – w pewnym momencie 80 procent studentów szło na studia, a tylko 20 procent wybierała szkoły zawodowe.

Zarobki w branży morskiej

Dużą popularnością cieszy się typowo kojarzony ze stocznią zawód spawacza.

Zawód ten jest wciąż tematem numer jeden, cały czas dostajemy odnośnie niego zapytania. Spawaczy szkoli się coraz więcej, ale oni też uciekają często za granicę. A tutaj te stawki cały czas rosną od kilku lat, w związku z potrzebą specjalistów. Rynek niemiecki już coraz mniej jest konkurencyjny do tych stawek polskich, jednak Skandynawia czyli np. Norwegia, Finlandia posiada stawki dużo bardziej atrakcyjne. Aktualnie stawki w naszym kraju wynoszą od 6500 do ok. 9000 tys. złotych brutto. – mówi Anna Sudolska

Im większy deficyt na rynku tym stawki są wyższe, mimo iż przyjeżdzają do naszego kraju specjaliści z innych kierunków choćby takich egzotycznych jak Bangladesz czy Kolumbia, to jednak kompetencją nie dorównują oni polskim fachowcom.

Jedne z najwyższych stawek zarezerwowane są właśnie dla specjalistów technicznych.

Jak podaje ekpert z firmy IDEA HR Group Anna Sudolska – Zawody techniczne jak automatyk, elektryk, mechatronik są to stawki naprawdę bardzo dobre, wynagrodzenia sięgają tu ok .10 tys. złotych brutto. Konkretnie technik mechatronik/automatyk może liczyć na stawki 7000- 10 000 tys. złotych brutto , z kolei inżynier mechatronik/automatyk od 9000 do 14 000 tys.złotych brutto.

Jednak najlepiej opłacalnym sektorerm branży morskiej jest offshore.

Mowa tutaj o ludziach którzy wysyłani są na projekty, czyli ta praca projektowa na offshorach na morzu, to ona jest najlepiej płatna. Są to wyjazdy zagraniczne, więc stawki są powyżej 10 000 tys. złotych. Kiedyś to energia wiatrowa świetnie płaciła, ale aktualnie to właśnie offshore stanowi tą najwyższą półkę – to będą najlepiej opłacane zawody.

W branży morskiej oprócz atrakcyjnych zarobków, istotne jest umiejętne poszukiwanie interesujących stanowisk w tym dynamicznie rozwijającym się rynku. Dzięki rozmowie z ekspertem, nasza redakcja starała się przybliżyć czytelnikom możliwości kariery w jednym z najbardziej fascynujących sektorów gospodarki.

fot. Grupa Orlen

Idź do oryginalnego materiału