Nowe koncesje na offshore rozdane. Konferencja Ministerstwa Infrastruktury [wideo]

gospodarkamorska.pl 1 rok temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


Podczas poniedziałkowej konferencji, która skupiała się na zakończeniu procedury przyznawania nowych koncesji na budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku, przedstawiono szeroki wachlarz nowych informacji związanych z rozwojem polskiego sektora offshore.

Konferencja Offshore – koncesje w polskich obszarach morskich zgromadziła zarówno przedstawicieli sektora publicznego, jak i prywatnego, a także naukowców. Wydarzenie oparto na trzech istotnych debatach dotyczących rozwoju technologicznego, wyzwań branży oraz perspektyw rynku offshore:

  • Debata rektorów: rozwój offshore motorem rozwoju technologicznego Polski;
  • Debata właścicieli koncesji: powody zaangażowania w offshore oraz teraźniejszość i przyszłość branży offshore w Polsce na tle długoterminowych wyzwań branży;
  • Debata dostawców usług i kooperantów: szanse i wyzwania, kształt i perspektywy rynku dla offshore.

Podczas poprzedzającego debaty briefingu prasowego wystąpili wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk oraz pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Gróbarczyk ogłosił, iż 10 nowych koncesji na budowę farm wiatrowych na Bałtyku zostało przyznanych, z czego połowę otrzymała PGE, a drugą połowę Grupa Orlen. Te nowe obszary offshore o łącznej mocy przekraczającej 9 GW stanowią istotny krok w kierunku bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Gróbarczyk podkreślił znaczenie portów w rozwoju sektora offshore, wskazując m.in. na budowę terminala instalacyjnego w Świnoujściu.

– Cały obszar logistyczny będzie realizowany z polskiego portu. Do tego trzeba dołożyć inwestycje, które prowadzą dostawcy turbin i elementów morskich farm wiatrowych, również cały proces koncesyjny związany z budową terminala T5 w Baltic Hub w Gdańsku, a więc tego, co ma być istotne w realizacji dalszej części morskich farm wiatrowych. Baltic Hub jest w bradzo zaawansowanych rozmowach z PGE. To kolejny etap zabezpieczania infrastruktury portowej od wschodniej strony. Koncepcja budowy portu instalacyjno-serwisowego w Ustce, który będzie realizowany w kolejnych latach, to nasze założenia w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podkreśliła, iż Polska osiągnęła już bezpieczeństwo gazowe dzięki projektom takim jak Baltic Pipe czy Terminal LNG, ale to dopiero początek. Odniosła się także do potrzeby rozwoju infrastruktury, aby wesprzeć rozwój energetyki jądrowej i offshore na północy kraju. W Trójmieście planowany jest duży pirs na potrzeby elektrowni jądrowej, który dostarczy największe komponenty do budowy.

– Na północy będzie biło nowe energetyczne serce polski. Trzeba wybudować nowe drogi, koleje, porty, które dostarczą bardzo duże komponenty do elektrowni jądrowej, pozwolą instalować offshore, a potem je serwisować: Łeba, Ustka, Świnoujście, Trójmiasto. W zachodniopomorskim będzie biło offshore'owe serce polski, a w Trójmieście będzie biło serce jądrowe – tam z kolei powstanie kilometrówy pirs w głąb morza, którym dostarczymy największe elementy polskiej elektrowni jądrowej na miejsce budowy – zapowiadała Łukaszewska-Trzeciakowska.

Zakończenie wydawania pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych jest odpowiedzią na potrzeby rozwoju branży offshore i budowania niezależności energetycznej kraju. Energetyka wiatrowa uzyskała należyty priorytet przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska oraz interesów innych użytkowników morza. Dzięki zaplanowaniu całego procesu, od przygotowania planu zagospodarowania przestrzennego, przez dostosowanie prawa do aktualnej sytuacji, możliwe było wydanie pozwoleń optymalnie wykorzystujących potencjał Bałtyku. Pozwolenia otwierają drogę do rozwijania projektów, w których udział ma cała branża morska.

Idź do oryginalnego materiału