Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore

gospodarkamorska.pl 8 godzin temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.

Arkadiusz Marchewka poinformował, iż już na początku tego roku podjęto w Ministerstwie Infrastruktury decyzję o poddaniu analizie aktualności planów zagospodarowania przestrzennego pod kątem wyznaczenia nowych obszarów pod morskie farmy wiatrowe po to, aby jak najskuteczniej wykorzystać potencjał energetyczny, który jest skupiony na Bałtyku.

„Lada chwila dyrektorzy urzędów morskich przekażą ministrowi infrastruktury kompleksowy raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - mówił wiceminister infrastruktury.

W dalszej kolejności przypomniał, iż dzięki odblokowaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) prowadzone są inwestycje w polskich portach.

„W sierpniu wydano pozwolenie budowlane dla nowego terminala instalacyjnego w Gdańsku. Pomoc ze środków UE to 900 mln zł. Ze środków unijnych będziemy także finansować rozwój portów serwisowych jak Ustka, Łeba i Darłowo. W ramach KPO budowa infrastruktury terminalowej w tych wszystkich lokalizacjach to koszt 370 mln euro. W ostatnich czasie rozpisaliśmy także przetarg na rozwój falochronów w tych portach” - powiedział Arkadiusz Marchewka.

Koszt budowy terminala T5 to 1,177 mld zł. Wiceminister Marchewka pytany o rozwój inwestycji portowych powiedział, iż realizacja terminala instalacyjnego w Gdańsku przyspieszyła.

„Decyzja budowlana została wydana. Mamy już podpisaną umowę na realizację projektu. Chcemy, aby w II poł. 2026 r. terminal mógł ruszyć” - dodał wiceminister infrastruktury.

W tym roku hasłem przewodnim konferencji Offshore Wind Poland było „Od słów do czynów - budujemy!”.

„Morskie farmy wiatrowe weszły w etap realizacji. Budujemy. Kampania inwestycyjna w morskie farmy wiatrowe nie jest porównywalna z żadnym innym przedsięwzięciem rozwojowym we współczesnej Polsce. Mówimy o 300 miliardach złotych w perspektywie roku 2040. Parafrazując hasło amerykańskich wyborów prezydenckich „Let,s make Baltic Sea great again together” - mówił Janusz Gajowiecki, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), organizatora konferencji.

Według zapowiedzi przedstawicieli rządu obecnych na konferencji Offshore Wind Poland 2024 wszystko wskazuje na to, iż rząd realnie chce oprzeć polską transformację energetyczną na energii z wiatru. Morska energetyka wiatrowa to technologia kluczowa dla skutecznej i odpowiednio szybkiej transformacji naszego systemu energetycznego, a także zapewnienia konkurencyjności i odporności polskiej gospodarki.

Według wyliczeń PSEW potencjał energetyczny polskiej części Morza Bałtyckiego uznawany jest za jeden z największych w Europie, sięgający choćby 33 GW. Jego wykorzystanie pozwoliłoby na zaspokojenie niemal 60 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju.

„Morze Bałtyckie ma potencjał 90 GW mocy i może stać się drugim po Morzu Północnym dostawcą energii wiatrowej” - informował Łukasz Koliński, kierownik ds. polityki OZE w Komisji Europejskiej.

Zgodnie z założeniami oddanego w październiku br. do konsultacji społecznych projektu Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu w 2040 r. aż 136,9 TWh spośród 195,3 TWh produkowanej ogółem energii w elektroenergetyce stanowić ma wiatr - oznacza to 70 proc.

W najbliższych latach offshore wind stanie się istotnym impulsem rozwojowym polskiej gospodarki, przy odpowiednim wykorzystaniu narodowego potencjału polskich dostawców i jak najwyższym poziomie local content.

„Przed Polską wielkie wyzwanie - przerzucenie źródeł energii z południa na północ. Mamy najlepsze warunki z państw naszego regionu, żeby zostać hubem energii wiatrowej. Jednak niewystarczająco wykorzystujemy potencjał naszych przedsiębiorców, powinni zostać bardziej zaangażowani w kolejnych fazach rozwoju” - mówił Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001.

Dlatego Fundacja Wind Industry Hub (WIH) oraz eksperci Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej opracowali pierwszą „Polską strategię rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych”. Dokument omawia wyzwania krajowego łańcucha dostaw i proponuje systemowe rozwiązania, odnosząc się do kwestii finansowania, edukacji, innowacji i bezpieczeństwa. Elementem opracowania jest również instytucjonalna mapa drogowa oraz biznesowa analiza rekomendowanych modeli rozwoju w obrębie wskazanych programów priorytetowych. To pionierski i jedyny tak kompleksowy w Polsce drogowskaz dla krajowej polityki przemysłowej w sektorze offshore wind - bardzo dobrze przyjęty przez rynek oraz całą branżę wiatrową.

Przed morskimi farmami wiatraków na Bałtyku otwierają się szersze perspektywy, na nowych obszarach mają rozpocząć się prace, przygotowujące je pod budowę farm wiatraków.

Konferencja Offshore Wind Poland 2024 to największe branżowe wydarzenie w Polsce poświęcone morskiej energetyce wiatrowej, które odbyło się 20-21 listopada w hotelu Grand Sheraton w Warszawie.

Idź do oryginalnego materiału