Firma z siedzibą w Danii nie tylko zamawia zupełnie nowe statki napędzane ekologicznym metanolem w myśl dekarbonizacji żeglugi, ale też stara się przysposobić już posiadane statki do pływania na „zielonych paliwach”. W związku z tym zleciła modernizację jednego ze swoich kontenerowców, Maersk Halifax, który został przekształcony na pływanie jako statek dwupaliwowy zdolny do pracy na metanolu.
Maersk poinformował 18 listopada, iż zakończyły się prace związane z konwersją napędu jednego z kontenerowców firmy, Maersk Halifax (IMO: 9784271). Prace zostały przeprowadzone w stoczni Zhoushan Xinya w Chinach w ciągu 88 dni i zakończyły się pod koniec października 2024 roku.
– Z przyjemnością informujemy, iż Maersk Halifax został pomyślnie zmodernizowany na statek dwupaliwowy na metanol. Po zakończeniu prób morskich Maersk Halifax powrócił do eksploatacji i w tej chwili obsługuje naszych klientów w handlu trans-pacyficznym – przekazał Leonardo Sonzio, dyrektor ds. zarządzania flotą i technologii w Maersk.
Maersk Halifax jest jednym z 11 statków Maersk klasy Hong Kong. Został zbudowany w 2017 roku. Opuścił kotwicowisko w stoczni 4 listopada 2024 roku. Konwersja silnika została wykonana przez MAN Energy Solutions. Oprócz wymiany części zespołów napędowych, dzięki czemu silnik mógł pracować na metanolu, modernizacja w stoczni obejmowała dodanie nowych zbiorników paliwa, pomieszczenia do jego przygotowywania oraz systemu zasilania. Prace stoczniowe dotyczyły także zmian w konstrukcji kadłuba, który został poszerzony, aby pomieścić nowe zbiorniki na paliwo. Dzięki tej zmianie długość statku została zwiększona o 15 metrów, z 353 do 368 metrów, zwiększając także pojemność z około 15 000 do 15 690 TEU.
– Odkąd wyznaczyliśmy ambitny cel klimatyczny, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji netto do 2040 r., zbadaliśmy potencjał modernizacji istniejących statków dzięki silników dwupaliwowych. W nadchodzącym roku wyciągniemy wnioski z tej pierwszej konwersji dużego statku. Modernizacja istniejących statków może być istotną alternatywą dla nowych konstrukcji w naszym przejściu z paliw kopalnych na paliwa niskoemisyjne – dodał Leonardo Sonzio.
Konwersja posiadanych we flocie armatora statków jest związana z planami firmy celem osiągnięcia zerowej emisji CO2 w myśl dekarbonizacji żeglugi oraz propagowanego hasła „All The Way To Zero”. Aktualnie Maersk jest w trakcie wdrażania nowoczesnych kontenerowców napędzanych ekologicznym metanolem. Pierwszy, prototypowy statek Laura Maersk (IMO: 9944546) rozpoczął żeglugę pod koniec ubiegłego roku, zawijając w październiku do Portu Gdynia. Kolejne, większe jednostki, przeznaczone do rejsów oceanicznych, są stale wprowadzane w skład floty. Firma współpracuje także ze stoczniami celem rozwijania funkcji bunkrowania metanolem. w tej chwili jest to przeprowadzane w Antwerpii oraz Jokohamie.
Aktualny portfel zamówień Maersk obejmuje choćby 60 statków dwupaliwowych, zarówno własnych, jak i czarterowanych, o łącznej pojemności 800 000 TEU. Około 300 000 TEU będzie własnością firmy, podczas gdy pozostałe 500 000 TEU jest planowane w ramach umów czarteru na czas.