Platforma Petro Giant przeholowana. W akcji m.in. holowniki Fairplay. Zobacz zdjęcia

gospodarkamorska.pl 1 rok temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


Należąca do Lotos Petrobaltic platforma wiertnicza Petro Giant zakończyła prace na złożu B101 na Bałtyku i została przeholowana na nową lokalizację. Trwającą blisko cztery doby operację prowadziły trzy statki – dwie jednostki Petrobalticu i dwa holowniki firmy Fairplay.

Platforma wiertnicza Petro Giant została przeholowana na nowy punkt na złożu B3, gdzie zostaną przeprowadzone prace mające na celu uruchomienie produkcji z otworu oznaczonego numerem B3-5. Operacja holowania platformy rozpoczęła się 20 kwietnia. Rozpoczęły ją spotkania techniczne i dotyczące bezpieczeństwa, inspekcja platformy oraz testy systemu podnoszenia i obniżania pontonu. W akcji brały udział trzy holowniki – należący do Lotos Petrobaltic Bazalt II oraz wyczarterowane od firmy Fairplay jednostki Fairplay-37 i Fairplay-70. Łączny uciąg trzech holowników wynosił 225 ton. Towarzyszył im w ramach asysty inny statek Petrobalticu – Kambr.

Po opuszczeniu pontonu platformy, testach szczelności kadłuba i wystawieniu Certificate of Approval na holowanie przez MWS (Marine Warranty Surveyor) rozpoczęto wyciąganie nóg platformy z dna morskiego i podnoszenie ich. Po odpowiednim ustawieniu holowników rozpoczęło się holowanie platformy do nowej lokalizacji. Operacją w charakterze dowodził kapitan Dariusz Pańczyniak, na co dzień kapitan należącego do Lotos Petrobaltic Sylura, a tym razem Tow Master kierujący holowaniem z pokładu platformy Petro Giant.

– Długość trasy holowania wynosiła około 10 mil, a średnia prędkość 1,5 węzłów – informuje kpt. Dariusz Pańczyniak. – Holowanie platformy to skomplikowana operacja wymagająca dużej precyzji, odpowiednich warunków atmosferycznych, dużego doświadczenia szefów holowania oraz ścisłej współpracy załogi platformy i załóg z holowników. Duże podziękowania dla całej załogi platformy oraz holowników za kolejną sprawnie przeprowadzoną operację! – dodaje kapitan Pańczyniak.

Po przeholowaniu Petro Giant na złoże B3 platforma została ustawiona na pozycji przejściowej. Holowniki rozwiozły kotwice i rozpoczęło się naprowadzanie platformy na pozycję docelową. Po jej osiągnięciu, nogi Petro Giant zostały opuszczone na dno, a ponton platformy podniesiono 3 m nad poziom wody. Następnie rozpoczęły się preloady, czyli dociążanie i stabilizacja platformy w miejscu postoju. dzięki specjalnych pomp preloadowych dociążono wszystkie nogi platformy do ciężaru około 11,5 tys. ton. Po zakończeniu preloadów i zrzuceniu wody ze zbiorników znajdujących się w stopach nóg platformy, podniesiono ponton na finalną wysokość 14 m.

Cała operacja trwała 92 godziny. Platforma Petro Giant stanęła na złożu B3 w pobliżu platformy wydobywczej Baltic Beta i platformy bezzałogowej PG1, na morzu o głębokości 78 m.

Kolejnym zadaniem platformy wiertniczej Petro Giant po zakończeniu prac na B3 będą prace rekonstrukcyjne i wiercenie sidetrack, czyli dodatkowego bocznego otworu poza pierwotnym, na otworze zatłaczającym B8- Z5.


Idź do oryginalnego materiału