Sektor offshore wind zaniepokojony objęciem władzy przez Donalda Trumpa

gospodarkamorska.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


Siemens Energy i RWE, czyli dwóch największych na świecie graczy na rynku energii odnawialnej ostrzega przed wyzwaniami, z którymi amerykański sektor morskiej energetyki wiatrowej może się zmierzyć pod rządami Donalda Trumpa. Zwracają uwagę na potencjalne opóźnienia w rozwoju technologii skrytykowanej przez prezydenta-elekta.

Komentarze niemieckiego koncernu RWE, drugiego co do wielkości dewelopera projektów morskich na świecie, oraz Siemens Energy, największego producenta turbin wiatrowych na morzu wyraźnie podkreślają niepokojącą ocenę spodziewanego wpływu Trumpa na rynek odnawialnych źródeł energii.

Wcześniej w tym roku Trump wskazał morską energetykę wiatrową jako technologię, w którą będzie celował po objęciu urzędu, co spowodowało gwałtowny spadek wartości akcji Ørsted, największego na świecie dewelopera projektów morskich elektrowni wiatrowych.

– Biorąc pod uwagę wyniki wyborów w USA, widzimy większe niż dotychczas ryzyko dla terminowej realizacji projektów wiatrowych na morzu – powiedział dziennikarzom Michael Mueller, dyrektor finansowy RWE, po przedstawieniu wyników za dziewięć miesięcy.

Z kolei Christian Bruch, dyrektor generalny Siemens Energy zwrócił również uwagę na narastające w przyszłości problemy z wydawaniem pozwoleń na eksploatację wód morskich w USA, zakładając, iż obecne projekty, które już uzyskały pozwolenia, nie pozostaną zagrożone.

Siemens Energy jest gotowy do realizacji amerykańskich projektów offshore o łącznej mocy 4,2 GW, podczas gdy RWE jest zaangażowane w amerykańskie przedsięwzięcie joint venture Community Offshore Wind o mocy 3 GW, realizowane wspólnie z brytyjską National Grid.

Potencjalny wpływ Trumpa na technologie czystej energii znalazł się w centrum uwagi inwestorów, którzy obawiają się, iż może on uchylić część ustawy o redukcji inflacji obecnego prezydenta Joe Bidena, mającej na celu przyciągnięcie inwestycji w energię słoneczną, wiatrową i wodorową.

– W zakresie odnawialnych źródeł energii Stany Zjednoczone nie chcą już zajmować się morską energetyką wiatrową. Ten biznes może zniknąć — powiedział Gilles Guibout, szef strategii europejskich akcji w AXA Investment Managers.

W odpowiedzi na zmiany rynku offshore i wodoru, gdzie inwestorzy stali się mniej chętni do potencjalnych zmian regulacyjnych, RWE ogłosiło skup akcji o wartości 1,5 miliarda euro (1,59 miliarda dolarów) jako mądrzejszy sposób na wydanie środków pieniężnych.

Fot. Depositphotos

Idź do oryginalnego materiału