Siły morskie państw NATO przez dwa tygodnie zajmowały się wyszukiwaniem i neutralizowaniem niebezpiecznych obiektów z czasów II wojny światowej na Morzu Bałtyckim. Obok rozwijania swoich zdolności dążyły do zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi i gospodarki morskiej.
Na estońskich wodach Morza Bałtyckiego odbywała się pod nazwą usuwania historycznych min i niewybuchów (Historical Ordnance Disposal Operation, HODOPS). Brały w niej udział okręty Sił Morskich Estonii i Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO 1 (SNMCMG1). W sumie odnalazły i zneutralizowały 11 min morskich z czasów II wojny światowej. W ten sposób pomagały zabezpieczyć szlaki morskie i działały na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi w regionie.
NATO podkreśla, iż choć od I i II wojny światowej minęło wiele lat, pozostałości z obu konfliktów tkwiące w morzu wciąż stanowią zagrożenie dla żeglugi. Dowództwo zespołu okrętów podkreśla, iż efekt działań jest był możliwy dzięki ścisłej koordynacji i interoperacyjności między jednostkami NATO, pokazując wzmocnioną zdolność do skutecznej współpracy.Grupa Zadaniowa składa się z okrętów: niemieckich FGS Werra (A514) i FGS Weilheim (M1059), holenderskiego HNLMS Willemstad (M864), belgijskiego BNS Lobelia (M921), estońskiego ENS Sakala (M314), litewskiego LNS Skalvis (M53) i francuskiego FS Croix du Sud (M646).
– Sukces estońskiego HODOPS pokazuje siłę i poświęcenie naszego
wielonarodowego zespołu”, powiedziała. Neutralizując jedenaście min i
zabezpieczając ważne szlaki morskie, po raz kolejny zwiększyliśmy
bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego. Wysoki poziom
interoperacyjności i pracy zespołowej wykazany w ciągu tych dwóch
tygodni nie tylko zwiększył naszą skuteczność operacyjną, ale także
wzmocnił więzi między naszymi sojusznikami z NATO. Jestem niesamowicie
dumna z tego, co nasz zespół wspólnie osiągnął – podkreśliła kmdr por.
Beata Król z Marynarki Wojennej Niemiec, dowódca SNMCMG-1.
Neutralizacja 11 min morskich ma podkreślać zaangażowanie SNMCMG-1 w stabilność regionalną i bezpieczeństwo morskie, wzmacniając bezpieczny i otwarty przepływ dla wszystkich statków na Morzu Bałtyckim. Okręty międzynarodowego zespołu regularnie współdziałają z państwami sojuszniczymi i partnerskimi w zakresie zwalczania zagrożeń podwodnych, ochrony infrastruktury krytycznej jak i szkolenia kadr morskich.
Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO 1 (SNMCMG1) zapewnia ciągłe zdolności w zakresie morskich środków przeciwminowych (MCM) w celu realizacji misji NATO na całym obszarze odpowiedzialności. Działa w ramach Sojuszniczego Dowództwa Morskiego (MARCOM) z siedzibą w Northwood w Wielkiej Brytanii. MARCOM jest centralnym dowództwem wszystkich sił morskich NATO, a dowódca MARCOM jest głównym doradcą morskim Sojuszu.
Polska Marynarka Wojenna od lat angażuje się w działania poszczególnych zespołów okrętów sojuszu. Ostatnim razem polskie okręty wchodziły w skład SNMCMG-1 w okresie lipiec-grudzień 2023 roku. Były to okręt obrony przeciwminowej ORP Kadm. Xawery Czernicki, wchodzący w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych i trałowce proj. 207P, ORP Drużno i ORP Hańcza z 12. Dywizjonu Trałowców. Wszystkie wchodzą w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i na co dzień stacjonują w Porcie Wojennym Świnoujście. W trakcie działania w zespole także na czele międzynarodowego sztabu stali polscy oficerowie sił morskich.