Stworzenia systemu śledzenia losów dziecka, który ma być systemem monitoringu rodzin dotyczyło międzyresortowe spotkanie. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Joanna Repeć z Zespołu Prawa Karnego BRPD.
W spotkaniu, które odbyło się 13 listopada, wzięli udział przedstawiciele: Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwa Zdrowia, Ministry ds. Równości, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Straży Granicznej oraz RPD.
System śledzenia losów dziecka ma być kompleksowym systemem, obejmującym wiele obszarów i koordynującym m.in.: służby medyczne, osoby związane z edukacją i wychowaniem (szkoły, przedszkola, żłobki), opiekę społeczną, policję, straż graniczną, sądownictwo, prokuratury i RPD.
Pierwszym krokiem w tworzeniu systemu jest ustalenie i zmapowanie, jakie dane należy umieścić w systemie, kto ma mieć do nich dostęp oraz zinwentaryzowanie przepisów.
Jak poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji, w tej chwili funkcjonuje ok. 43 systemów (z różnych źródeł), które można zintegrować w ramach jednego systemu np. przez nakładkę. Do systemu śledzenia losów dziecka miałyby być włączone również dane z Niebieskiej Karty, która przechodzi etap cyfryzacji oraz centralny rejestr pieczy zastępczej, który pojawi się w styczniu.