26 listopada w Łodzi odbyło się uroczyste wręczenie Odznaki Honorowej za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka dla Tomasza Bilickiego, pedagoga i interwenta kryzysowego, który od wielu lat wspiera dzieci i młodzież zmagające się z traumami, depresją i myślami samobójczymi. W wydarzeniu wzięli udział Społeczny Zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka Jan Gawroński, Łódzki Kurator Oświaty Janusz Brzozowski oraz łódzka młodzież – uczniowie i przyjaciele pedagoga.
Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka jest wyrazem uznania za wyjątkowe zaangażowanie i skuteczność działań na rzecz dzieci. Wręczana przez Rzecznika Praw Dziecka, podkreśla znaczenie pracy tych, którzy każdego dnia przyczyniają się do budowania bezpieczniejszego, bardziej przyjaznego świata dla młodych ludzi i stają na straży ich dobra, niosąc pomoc i wsparcie.
Decyzja o przyznaniu Tomaszowi Bilickiemu Odznaki Honorowej Rzecznika została podjęta w uznaniu za jego nieoceniony wkład w pomoc dzieciom i młodzieży, często w najtrudniejszych momentach ich życia.
– Chciałabym, aby każdy młody człowiek w Polsce miał w swoim otoczeniu kogoś takiego jak Pan – zaangażowanego, uważnego i mądrego dorosłego. W jednym z wywiadów, na pytanie, czy nastolatki wymyślają sobie problemy, odpowiedział Pan, iż my, dorośli, potrafimy być specjalistami od unieważniania uczuć, emocji, problemów, myśli i świata nastolatków. Bardzo dziękuję za to zdanie, za to, iż uwrażliwia nas Pan na kwestie, które mogą prowadzić do dramatycznych konsekwencji. Dziękuję, iż tak trafnie diagnozuje Pan realne problemy młodych, ich osamotnienie, potrzebę bliskości i autentyczności – napisała w liście Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka. List został odczytany podczas uroczystości przez Monikę Kamińską, Dyrektorkę Zespołu Komunikacji Społecznej w Biurze RPD.
Jestem szczęśliwy, ponieważ tacy ludzie jak Tomasz Bilicki są dla nas często ostatnią „deską ratunku”. Kiedy cały świat zawodzi, jest Tomek – wielki przyjaciel osób młodych. Bez względu na to, kim jesteś, z czym się zmagasz i jakie bariery musisz pokonywać, On zawsze jest partnerem w tej drodze. Nie ocenia, nie komentuje, tylko towarzyszy. Potrafi słuchać, aby usłyszeć i zrozumieć, a nie po to, by odpowiedzieć. Takich dorosłych jak Tomek potrzebujemy w świecie, w którym dorośli stawiają liczne pułapki. Osobiście dziękuję Tomkowi za wspieranie młodzieży neuroróżnorodnej i z niepełnosprawnościami, która jest szczególnie narażone na wykluczenie. Od wielu lat niezmiennie możemy liczyć na Tomasza – mówił Jan Gawroński, Społeczny Zastępca RPD.
Zawsze po stronie młodych
Tomasz Bilicki od lat konsekwentnie angażuje się w pomoc dzieciom i młodzieży w kryzysie. Jego praca to coś więcej niż zawód – to misja. Prowadził interwencję kryzysową oraz psychoterapię m.in. w Punkcie Interwencji Kryzysowej Fundacji Innopolis w Łodzi oraz Regionalnym Interwencyjnym Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, w których młodzi ludzie otrzymywali od Niego wsparcie wtedy, gdy najbardziej go potrzebowali.
Bilicki nie tylko wspiera, ale także edukuje. To dzięki niemu wielu młodych ludzi nauczyło się, jak pomagać rówieśnikom w trudnych chwilach. Model rówieśniczej interwencji kryzysowej, który współtworzył i który konsekwentnie promuje, pozwala dzieciom i nastolatkom być dla siebie wsparciem – bezpiecznym, uważnym i skutecznym.
Tomasz Bilicki ma niezwykły dar budowania relacji. Często podkreśla, iż w jego pracy najważniejsze jest „bycie blisko” młodych osób – nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim mentalnie. Jak sam mówił w jednym z wywiadów, od młodych ludzi nauczył się więcej niż na Harvardzie.
Jeździ z młodzieżą na koncerty hiphopowe, gra w Minecrafta, gada na Discordzie, rozmawia o nowej płycie czy Fortnite. To są przestrzenie, w których młodzi ludzie naprawdę się otwierają, a Bilicki wykorzystuje te momenty i pokazuje, iż rozwój osobisty, pasje i relacje oparte na wzajemnym wsparciu mogą być skuteczną alternatywą dla zachowań ryzykownych.
Jego umiejętność dotarcia do młodych w ich języku i na ich zasadach sprawia, iż staje się nie tylko ich przewodnikiem, ale również partnerem i przyjacielem. W tym tkwi jego siła – w autentyczności, która otwiera i daje nadzieję tym, którzy często tracą wiarę w dorosłych.
W swojej codziennej pracy Tomasz Bilicki kładzie przede wszystkim nacisk na dobro młodych ludzi, ale nie zapomina o roli dorosłych – rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół. Wierzy, iż realna zmiana możliwa jest tylko dzięki współpracy wszystkich środowisk, które otaczają dzieci.
***
Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka to prestiżowe wyróżnienie przyznawane osobom i instytucjom, które w sposób szczególny przyczyniają się do ochrony praw dzieci. Ustanowiona 15 lutego 2013 roku rozporządzeniem Prezydenta RP, symbolizuje najwyższe uznanie dla działań na rzecz dzieci.
Tomasz Bilicki jest trzecią osobą uhonorowaną Odznaką przez Rzeczniczkę Praw Dziecka Monikę Horna-Cieślak. Wcześniej to wyjątkowe wyróżnienie otrzymały Marzena Affeldt, prezeska poznańskiej Fundacji „Dziecko w Centrum” oraz prof. Irena Motow.
Uroczystość wręczenia Odznaki Honorowej Rzecznika dla Tomasza Bilickiego odbyła się w łódzkiej Szkole Podstawowej nr 81, w której Bilicki na co dzień prowadzi zajęcia z wiedzy o społeczeństwie. W wydarzeniu wzięła udział liczna grupa jego uczniów oraz młodych ludzi, którym na różnych etapach ich życia udzielał wsparcia.