Wiemy, kiedy odbędzie się wodowanie nowego statku dla Politechniki Morskiej

11 godzin temu

Politechnika Morska w Szczecinie zyska nową jednostkę pływającą. Podczas 11. Kongresu Morskiego prezes Rady Ministrów Donald Tusk oraz wiceminister infrastruktury zapowiedzieli program „Polskie Morze”, która ma wspierać rozwój polskiej gospodarki morskiej. Częścią tego planu jest budowa nowego „Nawigatora”.

Wiceminister Marchewka przekazał w rozmowie z portalem Polska Morska szczegóły związane z inwestycją.

– Mamy taki plan, żeby wodowanie odbyło się w drugiej połowie 2027 roku, ale po wodowaniu jeszcze jest kwestia wyposażenia. Przygotowujemy program czteroletni na realizację tego przedsięwzięcia. Najważniejsze, iż mamy zabezpieczone na to pieniądze i uczelnie już nie mają się o co martwić – mówił Arkadiusz Marchewka

Będzie to nowoczesna jednostka nie tylko spełniająca rolę szkoleniową, ale również badawczą. Statek zostanie wyposażony m.in. w roboty podwodne i pełną automatykę badawczą. Projekt zakłada wzmocnienie samodzielności badań polskich naukowców i studentów na obszarach morskich. Nowy „Nawigator” nie będzie jedynie następcą dotychczasowej jednostki.

– To już nie będzie jego kopia, tylko nowa do szkolenia studentów, ale to już będzie statek, który będzie wyposażony w roboty podwodne, w pełną automatykę. Będzie mógł przeprowadzać badania morskie, czyli robimy coś, czego do tej pory nie mieliśmy – powiedział wiceminister.

W budowie statku uwzględniono potrzeby nowoczesnej edukacji morskiej i rozwój zaplecza badawczego. Jak podkreślił wiceminister, projekt budowy nowych jednostek dla uczelni morskich jest efektem wielomiesięcznych rozmów z rektorami uczelni. Celem jest stworzenie narzędzia, które pozwoli studentom i naukowcom działać w warunkach zgodnych z wymogami XXI wieku.

– „Dar Młodzieży” ma 40 lat, a „Nawigator” ponad 30 lat. To nie są narzędzia, które pozwalają na szkolenie się w warunkach odpowiadających XXI wiekowi – apelował minister.

Prace nad nową jednostką rozpisane są w czteroletnim programie. Wiceminister dodał, iż kolejny krok to ogłoszenie postępowań konkursowych i przetargowych. Wyraził także nadzieję, iż nowy statek powstanie w jednej z polskich stoczni.

– 650 milionów złotych dla szczecińskiej uczelni. Wszystko finansowane z budżetu państwa. […] Mam wielką nadzieję, iż będzie to zrobione w polskich stoczniach, bo nasze stocznie mają do tego kompetencje – podkreślił Marchewka.

Projekt otrzymał pełne finansowanie z budżetu państwa. Aż 650 milionów złotych przeznaczone jest na realizację jednostki. Środki trafią bezpośrednio do szczecińskiej uczelni. Całe przedsięwzięcie wpisuje się w szeroki program rządowych inwestycji w gospodarkę morską w ramach „Polskie Morze”.

fot. Polska Morska

Idź do oryginalnego materiału