Chodzi o Volkssturmgewehr 1-2, czyli karabin oddziałów Volkssturmu używany w ostatniej fazie II wojny światowej. Takim znaleziskiem pochwalili się pracownicy Fortu Gerharda – Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Broń zostanie udostępniona zwiedzającym.
Przedstawiany egzemplarz trafił do placówki 15 lat temu. Dopiero teraz skarb z muzealnego magazynu został poddany szczegółowej analizie. Efektami prac podzielił się w sieci Piotr Piwowarski z Fortu Gerharda.
– Produkowany był w Czechach, a montowany w elementach w Berlinie. To dlatego, iż w Berlinie tłoczono poszczególne elementy i wysyłano je do Hradek nad Nysą w Sudetach. Tam składano go w całość. O tym, iż powstawał on w stolicy Niemiec świadczy kod producenta, który udało się nam odnaleźć. To napis „chd”. Numer, tego konkretnego egzemplarza, to 935. Obok jest symbol, który nie został jeszcze odczytany. Poszczególne, oryginalne elementy, są numerowane – relacjonuje w mediach społecznościowych Piotr Piwowarski.
„15 lat temu były zupełnie inne czasy”
Karabin został źle opisany. „Zinwentaryzowany spokojnie leżakował w fortowym obejściu i czekał, aż po latach ktoś mu się dokładnie przypatrzy” – tłumaczą fani historii wybrzeża.
– Przyznajemy się do własnej niewiedzy. 15 lat temu były zupełnie inne czasy. […] Parę elementów w nim wymaga wymiany i naprawy. Domorosły stolarz, który wykonał kolbę za bardzo do swojej pracy się nie przyłożył. Nity zastąpiły śruby. pozostało kilka małych braków, które będzie trzeba uzupełnić – tłumaczą pracownicy muzeum.
Broń została opisana jako wiatrówka. Drewniane, niezbyt profesjonalnie wykonane części zmyliły naukowców. Dopiero po latach karabin przekazany przez prywatnego kolekcjonera zyskał „dobrą prasę”. Niebawem ma być jednym z elementów wystawy w Forcie Gerharda.
Karabin „dla wszystkich”
„Volkssturmgewehr” był bronią dla tzw. pospolitego ruszenia w Niemczech. Opracowany został w ostatnim etapie II wojny światowej. Miał pomóc ludności cywilnej w odpieraniu ataków aliantów. Właśnie dlatego karabin był skrajnie uproszczony. Strzelec ładował magazynek pojedynczymi nabojami. Do produkcji tej serii karabinów Niemcy byli zmuszeni trudną sytuacją na froncie. Liczne porażki III Rzeszy spowodowały powołanie oddziałów Volkssturmu we wrześniu 1944 roku. W skład jednostki wchodziły często osoby w wieku pozapoborowym.
Fort Gerharda znajduje się na wyspie Wolin. To jeden z historycznych elementów Twierdzy Świnoujście. Został wybudowany w połowie XIX wieku. Jest jednym z najlepiej zachowanych, pruskich fortów w nadbrzeżnej Europie. Muzeum Obrony Wybrzeża, które tam powstało – od lat zbiera najciekawsze relikty historii.
Wideo z dokładnym opisem znaleziska można obejrzeć w mediach społecznościowych placówki. https://www.facebook.com/fortgerharda
Fot. Fort Gerharda – Muzeum Obrony Wybrzeża