Z uważnością i troską o młodym człowieku

1 miesiąc temu

Musimy być żywo zainteresowani tym, co robią nasze dzieci. To główne przesłanie, jakie płynie z III konferencji dotyczącej zdrowia psychicznego nastolatków w Gorzowie Wielkopolskim. W wydarzeniu wzięły udział Rzeczniczka Praw Dziecka oraz Weronika Snoch z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych BRPD.

Organizatorem konferencji, która odbyła się 13 listopada była Fundacja Today Tomorrow Together – Dzisiaj Jutro Razem. Wydarzenie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej skierowane było do rodziców, nauczycieli, pedagogów i psychologów.

Monika Horna-Cieślak razem z dr n. med. Przemysławem Zakowiczem, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, rozmawiała w panelu o tym jak z uważnością i troską spojrzeć na młodego człowieka oraz co powoduje, iż dzieci i nastolatkowie coraz częściej potrzebują specjalistycznego wsparcia.

Jak zauważył dr n. med. Przemysław Zakowicz, jeżeli rodzice nie będą od najmłodszych lat dbać o potrzeby emocjonalne swoich dzieci, w przyszłości może skutkować to zaburzeniami więzi, a w efekcie nieodpowiednio kształtującymi się strukturami osobowości. Podkreślał również, iż psychiatra nie jest odpowiedzią na problemy wiążące się z wychowaniem czy naturalnymi zachowaniami nastolatków w okresie dojrzewania.

Rzeczniczka Praw Dziecka zwróciła uwagę, by relacje z dzieckiem budować od najmłodszych lat i być żywo zainteresowanym tym co się u niego dzieje. Monika Horna-Cieślak zaznaczyła, iż tym co pomagało jej zbudować zaufanie z dziećmi, którym pomagała jako adwokatka, były słowa: „opowiedz mi o tym więcej”. Zachęciła dorosłych do bycia otwartym na to, iż aktualnie młodzi funkcjonują w wielu rzeczywistościach – również tej online, co sprawia, iż warto również pytać młode osoby o to, co dzieje się w Internecie, w jaki sposób spędzają tam czas, czy znaleźli tam coś wartościowego.

– To trzecia edycja naszej konferencji dotyczącej zdrowia psychicznego, w tym roku o nastolatkach. Chodzi o budowanie relacji i komunikację. Skierowana jest do rodziców, opiekunów, nauczycieli, pedagogów. Do wszystkich dorosłych, którym na sercu leży dobro młodego człowieka. Młody człowiek idzie śladami dorosłych, robi nie to, co my mówimy, tylko to, co my robimy. Warto więc zwrócić uwagę na to, co robimy. Popatrzeć, czy to my czasami nie siedzimy w telefonie za długo, czy to nie my uciekamy od bycia z młodym człowiekiem w natłoku naszych spraw. Ten młody człowiek nie potrzebuje nowego telefonu, nowych butów, on potrzebuje czasu, wspólnie spędzonego, spaceru, rozmowy. Najbardziej jednak potrzebuje uwagi i akceptacji – mówiła Marta Krupa, współorganizatorka konferencji z Fundacji Today Tomorrow Together – Dzisiaj Jutro Razem.

Idź do oryginalnego materiału