Eksperyment procesowy z miernikiem Ultralyte 20-20 w warunkach użytkowania. Wszystkie pomiary błędne…

4 dni temu

Artur Mezglewski

Importer miernika laserowego UltraLyte 20-20 zamieścił w instrukcji obsługi informację, iż urządzenie to wykonuje pomiary prędkości do 1200 m. Jest to – oczywiście – chwyt marketingowy. Główny Urząd Miar nie przeprowadził bowiem żadnych badań, które by ten fakt potwierdziły. Ten nieodpowiedzialny zapis z instrukcji jest powoływany w setkach wyroków skazujących, a wielu „wybitnych biegłych sądowych” opiera na mim swoje domniemania winy.

Jako pierwsi w kraju publikujemy materiały z eksperymentu procesowego, który przeprowadzony został przez Sąd Rejonowy w Lesku na drodze wojewódzkiej nr 890 w miejscowości Krościenko k/ Ustrzyk Dolnych. Sąd chciał udowodnić obwinionemu, iż pomiar wykonany z odległości 587,7 m był prawidłowy. Wykonano 20 pomiarów prędkości z tej odległości. Wszystkie były nieprawidłowe…

  1. Cel eksperymentu

W zamyśle Sądu, celem eksperymentu było dokładne odtworzenie spornego pomiaru prędkości:

  • to samo miejsce;
  • ten sam policjant;
  • to samo urządzenie;
  • ten sam kierujący.

Na miejscu eksperymentu obwiniony kierowca oświadczył jednak, iż on nie będzie w terenie zabudowanym jeździł z prędkością ponad 100 km/h. W tej sytuacji Sąd zarządził, aby kierowcą pojazdu, którego prędkość ma być mierzona w czasie eksperymentu, był kierowca sądowy.

2. Analiza poklatkowa nagrania z eksperymentu

Poniżej publikujemy analizę poklatkową eksperymentu, dokonaną – na zlecenie Sądu Rejonowego w Lesku – przez biegłego Wojciecha Leśniaka. Nie będziemy komentować tej analizy. Wnioski pozostawiamy Czytelnikom. A jest to materiał niezwykle ciekawy.

Idź do oryginalnego materiału